:  

شما ممکنه که HIV در بدن خود داشته باشین ولی از نظر سلامتی به طور کاملً سالم به نظر برسین. تنها راه مطمئن تشخیص آلودگی و یا نبود آلودگی به ویروس ایدز (HIV) انجام آزمایش خون در آزمایشگاهه.
از زمان ورود ویروس به بدن آدم تا وقتی که دلایل آزمایشگاهی ظاهر شه، ممکنه فاصله وقتی بین دو هفته تا شش ماه طول بکشه که به اون “دوره پنجره” (window period) می گن. در این دوران شخص٬ آلوده بوده و می تونه بقیه رو هم آلوده کنن، ولی ممکنه هیچ کدوم ازعلایم بالینی و آزمایشگاهی عادی رو در خود بروز نده.
اگه شما به رفتارخطرناکی دست زده این و نگران سلامت خود شدین، می تونین واسه انجام آزمایش HIV به دکتر خود و یا مستقیماً به مراکز انتقال خون و دیگه مراکزی که آزمایش ایدز رو انجام میدن، مراجعه کنین.
نکته بسیارمهمی که نباید فراموش شه اینه که درطی این ۶ ماه نباید خود و بقیه رو درمعرض رفتار خطرناک بذارین.
آدمایی که رفتارای پرخطر داشتن اما تست HIV منفیه لازمه سه ماه بعد و در صورت موندگاری رفتار پرخطر هرشش ماه آزمایش HIV رو تکرار کنن.

سه نوع کلی آزمایش (تست) تشخیصی HIV هست :

۱– تست آنتی بادی HIV یا (HIV antibody test) : این تست نشون میده که فرد با HIV آلوده شده یا نه ( که اطلاعات این قسمت روی این تست٬ متمرکز شده)

۲ – تست آنتی ژن P24 یا ( P24 antigen testing) : این تست بطور اولیه واسه غربالگری نمونه های خون استفاده می شه ولی در بعضی مناطق به عنوان تست تشخیصی HIV بکار می برن.
آنتی ژن P24 ، یه پروتئینه که جزئی از ساختمون HIVه و در مراحل اولیه عفونت، به مقدار زیاد تولید می شه و بوسیله تستهای تشخیصی میشه اونو در خون رو کرد. تست P24 می تونه آلودگی با HIV رو قبل از “تست آنتی بادی “HIV رو کنه پس تست آنتی ژن P24 در تشخیص HIV در مراحل اولیه بکار میره.

۳ – تست اندازه ویروس (HIV Load test) : این تست وقتی استفاده می شه که شخص از آلوده بودن خود با HIV آگاهه و با این تست اندازه ویروس در خون مشخص می شه.

آزمایش تشخیصی HIV
آزمایش تشخیص HIV به جستجوی آنتی بادیهای موجود در خون می پردازه. وقتی HIV (که یه ویروسه) وارد بدن شخصی شه یه ماده شیمیایی خاصی در بدن فرد ساخته می شه که آنتی بادی نامیده می شه. آنتی بادیها، جواب بدن به عفونت هستن پس اگه در خون شخصی٬ آنتی بادی بر علیه HIV وجود داشته باشه این بدون معنیه که اون با HIV آلوده س در بیشتر موارد ۳ ماه زمان میبره تا این آنتی بادیها بوجود آیند ( در موارد نادر تا ۶ ماه در موارد بسیار نادرتر بیشتر از ۶ ماه زمان میبره تا آنتی بادیها بوجود آیند)
انجام تست قبل از ۳ ماه از زمان تماس با ویروس ، یافته های نامشخص داره و فرد آلوده ممکنه هنوز آنتی بادی بر علیه ویروس نساخته باشه.

فاصله وقتی بین آلوده شدن تا ساخت آنتی بادی رو دوره پنجره (window period) می گن در دوره پنجره، افراد آلوده با HIV در خونشون آنتی بادی ندارن و بوسیله تست HIV تشخیص داده نمی شه٬ هر چند که ممکنه سطح بالایی از HIV در خون، ترشحات جنسی یا شیر پستانشان وجود داشته باشه.

در دوره پنجره، HIV می تونه از فرد آلوده به فرد دیگه منتقل شه هر چند که تست HIV، آلوده بودن ایشون رو مشخص نمی کنه. پس بهترین راه اینه که تست HIV دست کم ۳ ماه بعد از در خطر قرار گرفتن با HIV، انجام شه. بعضی مراکز تشخیصی جهت خیال راحت بیشتر، انجام آزمایش دوباره رو در ماه ۶ پیشنهاد می کنن. هم اینکه، خیلی با اهمیته که طی دوره وقتی انجام تست HIV ، فرد دوباره در خطر HIV قرار نگیره. این تست وقتی دقیقه که بین زمان روبرو شدن با HIV و انجام تست٬ روبرو شدن دوباره ای اتفاق نیفته.

تنها راه مطمئن جهت تعیین آلودگی با HIV انجام تست آنتی بادی HIVه و از روی علائم بالینی نمیشه آلودگی با HV رو تعیین کرد.

دلایل انجام دادن تست HIV چیه؟
خیلی از کسائی که تست HIV انجام دادن بی دلیل نگرانن چون که:
اگه نتیجه تست منفی باشه (یعنی اینکه با HIV آلوده نیستن) می تونه باعث آرامش خیال شه. و اگه نتیجه تست مثبت شه کارای بسیاری واسه موفق شدن با نتیجه مثبت تست HIV و مراقبت از سلامت میشه انجام داد.
اگه نتیجه تست HIV شما مثبت باشه دکتر می تونه بدقت مراقب سلامت شما باشه. خیلی از کسائی که تست HIV مثبت دارن سالها سالم باقی می مانند ولی اگه به سمت مریضی پیش برید داروهای بسیاری بنام antiretroviral وجود دارن که می تونه سرعت پیشرفت ویروس و مریضی رو کم کنن و نگهدارنده سیستم ایمنی باشن هم اینکه داروهایی واسه پیشگیری و درمان بعضی بیماریهایی که افراد گرفتار به HIV به اون گرفتار می شن رو دریافت کنین. هم اینکه ممکنه تحت درمان با داروهای جدید در روشای درمانی خود قرار بگیرین.

– اگه دکتر بدونه که شما HIV مثبت هستین وقتی که به بیمارئی گرفتار میشین با جدیت و دقت بیشتری علائم رو پیگیری می کنه.
– اگه بدونین که HIV مثبت هستین بیشتر مراقب هستین تا بقیه آلوده نشن مثلا رابطه جنسی ایمن داشتن (safe sex) و آگاه کردن شرکای جنسی قبلی خود.
– آگاه بودن به آلودگی با HIV ، ممکنه روی بعضی تصمیمات آینده شما اثر داشته باشه ( مثلاً در مورد تشکیل خونواده ).

کی نیاز به انجام آزمایش HIV داره؟
اگه شما سابقه انجام هر کدوم از رفتارای خطرناک زیر رو داشتین٬ نیاز به انجام آزمایش HIV دارین:
* به کار گیری سوزن و سرنگ مشترک در اعتیاد تزریقی ( حتی واسه یه بار)
* دچار شدن به بیماریای آمیزشی (مثل سوزاک، سیفلیس، تبخال و زگیل تناسلی)
* با فرد آلوده به HIV تماس جنسی “حفاظت نشده” داشتین.
* با فرد تزریق کننده مواد مخدر (حتی همسر) تماس جنسی “حفاظت نشده” داشتین.
* با فرد دارای سابقه دچار شدن به بیماریهای آمیزشی تماس جنسی “حفاظت نشده” داشتین.
* بدون اطلاع از سابقه دچار شدن فردی به بیماریهای آمیزشی تماس جنسی “حفاظت نشده” داشتین.
* با فرد دارای سابقه روابط جنسی با مردان یا زنان دیگه تماس جنسی “حفاظت نشده” داشتین.
* با فرد دارای سابقه روابط جنسی با نوع همجنس تماس جنسی “حفاظت نشده” داشتین. (خصوصاً اگه رابطه بین دو مرد بوده و در این رابطه ایشون مفعول بوده باشه.)
* با فردی که در نواحی پر خطر زندگی می کنه، تماس جنسی “حفاظت نشده” داشتین. (مناطقی که در اون آمار اندازه افراد آلوده به HIV زیاده. مثلاً بعضی کشورای آفریقایی، کشورای تازه استقلال یافته روسیه، افغانستان و کشورای ناحیه خلیج فارس)
* به کار گیری مشروبات الکلی و مواد مخدر قبل از تماس جنسی (تریاک، هروئین، قرص اکستاسی، حشیش، گرس و …. )
* سابقه تجاوز و سوء استفاده جنسی قرار گرفتن

چه وقتی بعد از رفتار خطرناک باید آزمایش HIV داد؟
بیشتر تستهای HIV، تست آنتی بادی هستن که اندازه آنتی بادی ساخته شده به وسیله بدن در برابر HIV رو اندازه گیری میکنن.
واسه اینکه آنتی بادی ساخته شده به وسیله سیستم ایمنی بدن بر علیه HIV به حدی برسه که به وسیله تستهای آزمایشگاهی قابل اندازه گیری باشه یه مدت زمان می بره که این مدت زمان از یکی به یکی دیگه فرق داره، به این دوره وقتی اصطلاحا دوره پنجره (Window period) میگن.
بیشتر افراد درزمان ۲ تا ۸ هفته اندازه قابل آزمایش آنتی بادی رو تولید میکنن (بطور متوسط ۲۵ روز) در عین حال احتمال اینکه تولید اندازه آنتی بادی قابل آزمایش آزمایشگاهی واسه فردی مدت زمان بیشتری طول بکشه هست پس اگه تست اولیه منفی HIV درزمان ۳ ماه پس از تماس احتمالی باشه تکرار تست HIV بعد از ۳ ماه از تماس احتمالی واسه رد موارد منفی کاذب (false negative) باید انجام شه.
۹۷٪ افراد درزمان ۳ ماه پس از آلودگی به HIV تستشان مثبت می شه. در موارد بسیار نادر ممکنه مثبت شدن تست HIV تا ۶ ماه بطول انجامد.
در صورت موندگاری رفتار پرخطر به وسیله فرد، هر شش ماه آزمایش تکرار شه.

منبع :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *