ترنجای کوچیک بزرگ شده و تبدیل به بالنگای پر از خاصیت می شن که استرس و بی خوابی رو از جون به در می کنن، شادی آور است و نشاط جنسی رو بالا می برن.

حتما قصه دختر نارنج و ترج رو شنیدین. دختری افسانه ای که عروس شاهزاده شهر می شه و روشنی و شادی رو به قصر می بره. حالا وقتی مادرم می خواد مربای بالنگ درست کنه و من مثل همیشه نق می زنم که سخته، میگه اینا(بالنگا) همون ترنجایی هستن که دختر نارنج و ترنج از اون بیرون اومد. این رو که میگه سر ذوق میام! نکنه کنج یکی از این بالنگا دخترکی خواب مونده باشه. همون دخترک نارنج و ترنج! البته اینا قصهای کودکیه. واقعیت اینه که ترنجای کوچیک بزرگ شده و تبدیل به بالنگای پر از خاصیت می شن که استرس و بی خوابی رو از جون به در می کنن، شادی آوره و نشاط جنسی رو بالا می برن. در واقع بالنگ از خونواده مرکبات و پر از خواصه که جسم و روح رو درمان می کنه. تاثیر این میوه در رفع استرس و اضطراب از زمانای قدیم معروفه. درسته که جفت و جور مربای اون کمی سخته اما رسیدن به خواص اون به تموم زحماتی که می کشید می ارزه. این روزا که بالنگ در بازار هست می تونین خریداری کرده و مربای اونو جفت و جور و بخورین.

 

بالنگ: ضداسترس، ضداضطراب

بالنگ روی نروترانسمتورها (منتقل کننده های عصبی) که باعث آسیب به سیستم عصبی مرکزی می شن اثر میذاره و باعث کاهش استرس و رفع کاهش میل جنسی به وجود اومده به وسیله اون می شه. بالنگ هم اینکه باعث کنترل ترشح هورمون «کورتیکوسترون» می شه. این هورمون در جواب به استرس ترشح می شه اما ترشح اندازه زیادی اون باعث کاهش قدرت سیستم ایمنی بدن شده و احتمال دچار شدن به افسردگی رو بالا می بره. می تونین به دلایل جور واجور از خواص بالنگ واسه کاهش استرس، رفع افسردگی و افزایش نشاط جنسی استفاده کنین. علاوه بر مصرف مربای اون می تونین اسانس اونو به مدت ۱۵ دقیقه در فضای منزل پخش کنین. این کار رو هر سه بار در روز انجام بدین.

 

بالنگ: درمان اینسومیا یا همون بی خوابی

ملاتونین هورمونیه که در شبا و از غده کوچیکی در مغز ترشح می شه و وظیفه کنترل ریتم خواب و بیداری رو رو دوش داره. وقتی که اندازه این هورمون دچار کمبود می شه نمیشه به این سادگی اونو تکمیل کرد چون بدن ملاتونین رو ذخیره نمی کنه. این هورمون سنتز شده خیلی زود کاهش پیدا می کنه تا تاثیر بیولوژیکی خود رو داشته باشه. حالا خوبیش اینه بالنگ به دلیل دارا بودن «فوروکومارین» باعث افزایش اندازه ملاتونین می شه.

اضطراب یا استرس با بالنگ قابل درمانه

پیشنهاد می کنیم بعد از غذا یه تیکه کوچیک مربای بالنگ به عنوان دسر بخورین. می تونین از ترکیب اسانس بالنگ و روغن بادام شیرین واسه ماساژ قبل از خواب استفاده کنین. هم اینکه می تونین پوره بادام رو با ۳ قطره اسانس مخلوط کرده و مانند قرص ببلعید.

 

بالنگ واسه پیشگیری از بیش فعالی

بالنگ باعث پیشگیری از تجمع «گلوتامات» می شه. گلوتامات اسیدآمینه ایه که گونه سنتز شده اون خیلی در کارخانجات مواد غذایی به عنوان افزایش دهنده طعم استفاده می شه. یافته های بررسیای زیاد نشون میده که این ترکیب می تونه عامل بروز رفتارای بیش فعالانه شه. بالنگ می تونه نقش پیشگیری کننده از تجمع زیاد گلوتامات در مغز رو داشته باشه. مصرف این ماده غذایی می تونه کمک کننده باشه. هم اینکه می تونین چند قطره از اسانس اونو به لباس بزنین و یا اسانس اونو به مدت ۱۵ دقیقه در فضای منزل پخش کنین.

بالنگ واسه آرامش کرامپای معده

اضطراب یا استرس با بالنگ قابل درمانه.

مربای بالنگ و حتی پوست اون واسه هضم غذا خوبه. می تونین بعد از غذا از این مربا به عنوان دسر استفاده کنین تا غذاتون خوب هضم شه. واسه آرامش این کرامپا می تونین واسه صبحونه از این مربا استفاده کنین.

از این گذشته می تونین ۶ قطره اسانس بالنگ رو در ۱ قاشق چایخوری روغن زیتون ریخته و به مدت سه روز و هر روز دو مرتبه شکم تون رو ماساژ بدین. به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین که بالنگ واسه درمان مریضیای دیگه مانند پسوریازیس هم خوبه. حواستون باشه بعد از استفاده موضعی از این اسانس در برابر نور خورشید قرار نگیرید چون باعث حساسیت زیاد پوست می شه.

 

توجه توجه

به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین که به کار گیری اسانس بالنگ در سه ماهه اول بارداری ممنوعه.

اگه به لینالول حساسیت دارین هم نباید از این اسانسا استفاده کنین.

واسه ماساژ حتما لازمه که اسانس بالنگ رو با روغنای دیگری مانند روغن بادام شیرین و یا روغن زیتون ترکیب کرده و روی بدن بزنین.

اسانس بالنگ پوست رو نسبت به اشعه های ماورای بنفش حساس تر می کنه. قرار گرفتن در برابر نور آفتاب بعد از استفاده موضعی از اسانس بالنگ احتمال سوختن پوست و پیدایش لکه های قهوه ای روی پوست رو زیاد می کنه.

شاید بهترین و آسونترین روش واسه مصرف بالنگ و پوست اون جفت و جور مربا باشه. شمام می تونین پوست اونو چرخ کرده و از اون مربا درست کنین. این مربا طعم کمی تلخ داره اما واسه آدمایی که دچار نفخ و معده درد هستن خوبه.

 

فاطمه مهدی پور


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *