از خشک کن استفاده کنیم یا از دستمال کاغذی؟

از خشک کن استفاده کنیم یا از دستمال کاغذی؟

هممون عادت داریم قبل از خروج از توالت و بعد از شستن دست هامون، حتما اونا رو خشک کنیم. معمولا وقتی که در خونه هستیم، این کار رو با حولهای شخصی انجام می دیم اما تکلیف مون در مکانای عمومی، محل کار یا حتی دانشگاه و مدرسه چیه؟ بهتره از شکلای جور واجور دستگاه های خشک کن دست به این منظور کمک بگیریم یا از دستمال کاغذی واسه خشک کردن دست هامون استفاده کنیم؟

کدوم روش خشک کردن دستا، بهداشتی تر و بدون نگرانی تر هستش؟ واسه جواب به این پرسشا، سلامت پوست این شماره رو به مقایسه ۲ نوع عادی از دستگاه های خشک کن دست، یعنی «جت هوا» و «هوای گرم» با دستمال کاغذی اختصاص دادیم و در آخر هم به این نتیجه رسیدیم که دستمالای کاغذی قدیمی، برتری بارزی نسبت به خشک کنای برقی امروزی دارن چون بررسیا نشون دادن، خشک کردن دستا با دستمال توالت، تقریبا تا ۷۷ درصد میکروبای کف دست، بین و روی انگشتان رو کم می کنه.

 

فرق دست خشک کن جت هوا و هوای گرم

دستگاه های هوای گرم که واسه خشک کردن دستا استفاده میشن، همونجوریکه از نامشون پیداست، با منتشر کردن هوای داغ روی دستا باعث تبخیر آب دست می شن. این دستگاه ها، بعضی وقتا دارای چشم الکترونیک هستن و بعضی وقتا هم دکمه ای دارن که باید واسه خاموش و روشن کردن دستگاه از اونا کمک گرفت. این در حالیه که دستگاه های جت هوا، طوری طراحی شدن که معمولا شما باید دستتون رو در محدوده محفظه ای بذارین تا هوایی با فشار شدید از ۲ طرف دیواره های دستگاه به سمت دستتون بیاد و همزمان، پشت و روی دستا رو خشک کنه.

هوای منتشرشده از دستگاه های جت هوا، برخلاف دستگاه های هوای گرم، گرم نیس و به خاطر همین هم مصرف انرژی دستگاه های جت هوا، کمتر از دستگاه های هوای گرمه. از طرف دیگه، نباید این نکته رو ندیده گرفت که احتمال تماس پوستی دست با دستگاه های جت هوا و انتقال آلودگی به دستا از راه این دستگاه ها، حدود ۱۳ برابر بیشتر از دستگاه های هوای گرمه.

۴ مورد درباره دست خشک کن هوای گرم

• دستگاه های خشک کن هوای گرم، تا حدود ۲۵۴ درصد باعث افزایش آلودگی در کف دستا می شن.

• دستگاه های خشک کن هوای گرم، باعث انتشار آلودگی تا حدود ۳۰-۲۵ سانتی متری خود می شن.

• در حدود ۱۴ درصد از دستگاه های خشک کن هوای گرم، باکتری کلیفرم (همون باکتری روده ایه که در مجرای گوارشی آدم و حیوانات هست و دارای توانایی خاصی در تخمیر قند لاکتوزه. بعضی وقتا میشه این باکتری رو در زباله ها، گیاهان یا حتی مواد غذایی چرب و روغنی هم پیدا کرد) دیده شده.

• شما واسه خشک کردن دستان خود با به کار گیری دستگاه های خشک کن هوای گرم باید حدود ۳ برابر زمان بیشتری صرف کنین.

۴ مورد درباره دست خشک کن جت هوا

• دستگاه های خشک کن جت هوا، تا حدود ۴۲ درصد باعث افزایش آلودگی در انگشتان دستا می شن.

• دستگاه های خشک کن جت هوا، ۷۵ برابر آلوده تر از نشیمنگاه توالتای فرنگی هستن.

• دستگاه های خشک کن جت هوا، باعث انتشار آلودگی تا حدود ۲۰۰ سانتی متری خود می شن.

• در حدود ۵۲ درصد از دستگاه های خشک کن جت هوا، باکتری کلیفرم دیده شده. این رقم در دستمالای توالت، نزدیک صفر درصد بوده.

خلاصه اینکه…

• به کار گیری دستمال کاغذی واسه خشک کردن دستا، هم بهداشتی تره و هم باعث انتشار آلودگی در محیط نمی شه. البته بهتره دستمالای کاغذی توالت رو در محفظهای پوشیده نگهداری کنین.

• میکروبا می تونن زیر یا کنار بدنه دستگاه های خشک کن دست قرار بگیرن و با هر وزش باد گرم به طرف دستان شما حمله ور شن. این در حالیه که دستمالای کاغذی به دلیل خشکی و جریان نداشتن هوا، باعث انتقال آلودگی نمی شن.

• خشک شدن دستا با دستگاه جت هوا حدود ۲۱درصد، با دستگاه هوای گرم حدود ۳۰درصد و با دستمال کاغذی حدود ۱۰ درصد زمان میبره.

• یه سری از آدما به دلیل بالاتر بودن هزینه به کار گیری دستمال توالت به جای به کار گیری دستگاه های خشک کن «جت هوا»، دور این دستمالای بهداشتی رو خط میکشن و دستای خود رو با خشک کنای برقی خشک می کنن. این در حالیه که فرق قیمت سالیانه به کار گیری دستمال به جای دستگاه واسه خشک کردن دستا، کمتر از ۲۰ دلار در طول سال هستش.

• اگه می خواین دستای خود رو با بهداشتی ترین روش ممکن، یعنی با به کار گیری دستمالای کاغذی خشک کنین، بهتره شکلای جور واجور نرم و لطیف این اجناس رو به جای شکلای جور واجور زبر اونا انتخاب کنین. بافت یه دستمال کاغذی استاندارد و مناسب نباید بدون این دست اون دست کردن پس از تماس با دستای خیس از هم بپاشد. دستمال کاغذیای استاندارد بعد از خیس شدن هم درجاتی از استواری رو حفظ می کنن و خیلی راحت پاره نمی شن. هم اینکه، انتخاب دستمالای سفید واسه خشک کردن دستا بهتر از شکلای جور واجور رنگی اوناس. دستمالای بدون عطر که هرگونه ترکیبات شیمیایی ندارن هم همیشه به شکلای جور واجور معطر اونا برتری دارن.

جمع آوری : iranstyle.ir

.

منبع :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *