توجه و مراقبت و نگهداری از پدر و مادر، بابابزرگ و مادر بزرگ و محترم شمردن اونا یکی از اصول اخلاقی و تشکر از زحمات و فداکاریای اونا یه وظیفه س.

وجود بزرگ ترها در خونه برکت حساب می شه و به کار گیری تجربیات و راهنماییای اونا بسیار با ارزشه. اما مراقبت و نگهداری از اونا نیابد طوری باشه که زندگی اونا تحتِ کنترل قرار گیرد و واسه اونا تکلیف تعیین شه. شخصیت اونا رو باید محفوظ نگه داشت تا بتونن در کارای مربوط به خود تصمیم بگیرن و تا حد امکان آزادانه زندگی کنن. باید به تمایلات اونا توجه داشت و در موارد نیاز به اونا کمک کرد. اشتباهات احتمالی اونا رو در بعضی موارد ندیده گرفت و با احترام و مهربانی با اونا رفتار کرد.

اگه همه کارای اونا بدون مشارکت خودشون انجام شه احساس ضعف و کمبود می کنن، از فعالیت و تلاش باز می مانند و نیروی بدنی و فکری شون رو به ضعف میذاره.

البته فرمول خاصی رو نمیشه درباره چگونگی رفتار با همه سالمندان استفاده کرد. همه اونا برابر نیستن. بعضی هنوز می تونن کار کنن و فعال باشن و یه سریای دیگه ضعیف هستن. بعضیا می تونن در امور اجتماعی فعال باشن و گروهی با وجود سن زیاد می تونن به بقیه هم کمک کنن. پس لازمه فرزندان به وضع اونا به طور کاملً توجه داشته باشن و خواسته ها و احتیاجات اونا رو در نظر بگیرن و در موارد لازم اونا رو کمک کنن. از دیدگاه اونا به مسائل نگاه کنن و تمایلاتشان رو برآورده کنن.

فرزندان و نوه ها می تونن از نظر روحی به بزرگ ترها کمک کنن تا اونا رو خوشحال کنن. گوش دادن به خاطرات گذشته اونا می تونه موجب رضایت خاطر اونا باشه. با علاقه به عکسا و یادداشتا و اسمای مربوط به دوران جوونی سالمندان توجه کردن و درباره اونا توضیح خواستن  براشون خوشاینده. اگه درباره کارای جالبی که انجام دادن، حوادثی که با اونا روبرو بودن،  و نقاط دوردستی که از اون جا دیدن کردن از اونا توضیح خواسته شه واسه اونا باعث خوشحالی و واسه شنونده می تونه باحال و آموزنده باشه. اگه از اونا خواسته شه که خاطرات خود رو بنویسن احساس غرور می کنن و نوشته های اونا می تونه واسه افراد خونواده به درد بخور و موجب آشنایی بیشتر اونا به گذشته ها و سوابق فامیلی باشه.

بزرگ ترها خواهان اون هستن که با افراد خونواده ای که عمری رو واسه تشکیل اون صرف کردن تماس داشته باشن. با بودن در میان اونا یافته های زحمات خود رو ببینن و با سرگرم بودن با بچه ها و نوه های خود لذت ببرن. پس لازمه که تا حد امکان اونا رو تنها نگذاشت، همیشه اونا رو در جشنا و مهمانیا و گردهم آییا شرکت داد و واسه وجود اونا هر چی بیشتر ارزش و احترام قائل بود.

فرزندان می تونن در جفت و جور آوردن وسایل و موجبات این سرگرمیا به اونا کمک کنن و در صورت ضرورت با تشویق، اونا رو به این ارتباطات جهت بدن

احترام به بزرگ ترها محیط خونواده رو دلپذیر و به روابط افراد استواری و مودت می بخشه و واسه نسل بعدی راهنمایی باارزشی هستش.

داشتن سرگرمیای مناسب واسه سالمندان لازمه.  اونقدر که ارتباطات اجتماعی خود رو حفظ کنن و با دوستان و آشنایان خود دوستی داشته باشن احساس تنهایی نمی کنن. پس فرزندان می تونن در جفت و جور آوردن وسایل و موجبات این سرگرمیا به اونا کمک کنن و در صورت ضرورت با تشویق، اونا رو به این ارتباطات جهت بدن.

شادباش گفتن روز تولد والدین و تشکر از کمکا و راهنماییای به درد بخور اونا موجب اون هستش که ارزش وجودی خود رو بیشتر احساس کنن و قدرشناسیا باعث خوشحالی اونا می شه.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *