: خوردن بستنی پیشنهادیه که نمیشه خیلی راحت از اون گذشت اما در اون طرف ظاهر خوش رنگ و ظاهر فریب این محصول تجاری صدها ماده شیمیایی خطرناک و مرگبار هست.

: از حشره کش تا سیمان در بستنیای میوه ای و صنعتی

با وجود اینکه در گرمای تابستون اولین چیزی که واسه احساس خنکی به ذهن می رسه یه بستنی خوشمزه و تازه س اما این خوراکی پرطرفدار می تونه بیماریای خطرناکی رو در بین طرفدارانش به وجود آورد.

کارشناسان خطرناک ترین مواد مضر در بستنی رو شامل طعم دهنده های مصنوعی ، شیرین کننده ها ، رنگای صنعتی ، امولسیفایر و بقیه مواد افزودنی می دونن که باعث طعمی معجزه انگیز اما پر از خطر در مصرف کننده ها می شه.

علاوه بر مواد فوق، یه چند وقت پیش چالشی در جهان درباره به کار گیری چوبای نامرغوب در بعضی برنده های تجاری بستنی مطرح شد.

بستنی به دلیل مواد قندی و چربی که در خود داره می تونه عامل چاقی، دچار شدن به دیابت و خرابی دندانا مخصوصا در نوجوانان شه.

از جمله مواد سمی با وجود درصد خیلی کم که در ترکیب بستنیا هست میشه موارد زیر رو نام برد:

ALDEHID C-17 ، این ماده واسه بهبود طعم و ایجاد مزه ترش در بستنیای میوه ای مانند تمشک، شاتوت و توت فرنگی به کار میره و در واقع یه جور مایعه که در تولید رنگای آنیلین ، پلاستیک و لاستیک در صنایع جور واجور استفاده میشن.

AMIL ACETAT ، نوی ماده شیمیاییه که واسه ایجاد طعم موز در بستنیای موزی به کار میره و کاربرد اصلی اون در صنعت واسه قوام دادن رنگای روغنیه.

BENZIL ACETAT، طعم توت فرنگی در بستنیای خوش طعم نتیجه به کار گیری این ماده شیمیاییه که در اصل به عنوان رقیق کننده نیترو استفاده میشن.

BUTIRALDEHID، بهبود طعم و مزه بستنی با طعم فندق محصول اضافه کردن این ماده س که یکی از مواد اصلی تشکیل دهنده در سیمانه.

ETIL ACETAT، اضافه کردن این ماده به بستنی باعث ایجاد طعم و عطر آناناس می شه ولی کاربرد اصلی اون به عنوان یه ماده موثره در تمیز کردن چرم و پارچه در صنایعه، ETIL ACETAT ماده ای بسیار خطرناکه و می تونه آسیبای جدی به کبد، قلب و قفسیه سینه افراد وارد کنه.

PIPERONAL، ماده ای واسه ایجاد طعم وانیل در مواد غذاییه اما در اصل به عنوان یه ماده دفع کننده حشره در حشره کشای صنعتی استفاده میشن.

کارشناسان بر این پایه به افراد پیشنهاد می کنن که حتما هنگام خرید بستنیای تجاری به بسته بندی محصول نگاه کنن و در صورت وجود مواد بالا روی بسته بندی اونا از خرید اون دوری کنن، چون این مواد می تونن در افراد باعث دچار شدن به شکلای جور واجور مریضی ها، بروز آلرژی، شکلای جور واجور سرطان و مسمومیتای غذایی شن.

خرید بستنی از برندای استاندارد و صرف کمی وقت واسه درست کردن بستنیای میوه ای خونگی خوش طعم می تونه سلامت افراد رو تضمین کنه.

منیع:FHFN

.

منبع : saten.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *