تا بحال از  مضرات و مشکلات به کار گیری سیگارهای الکترونیکی اطلاع داشتین و می دونستین که از سیگارهای معمولی هم سرطانزا تر هستن؟

مطالعه روی نمونه های حیوونی نشون میده که قرار گرفتن در برابر بخار سیگار الکترونیکی، دلیل آسیب ریه و منتهی به عفونت می شه.

بخار e-cigarettes شامل رادیکالای آزادی (اتما و مولکولایی که واسه سلولا سمی هستن) است و به ریه آسیب می زنه.

سطح ماکروفاژای ریه آدمایی که سیگار الکترونیکی میکشن، زیادتر از اندازه نرماله. ماکروفاژ یه نوع از سلولای سفید خونه که سلولای آسیب دیده و مرده رو حذف می کنه.

مدلای حیوونی نشون میده که این آسیب در صورت بروز آنفلوآنزا و ذات الریه جدی تر می شه.

بعضی از افراد سیگار الکترونیکی رو جانشین سالمی واسه سیگار می دونن؛ در حالیکه سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA)، سازمان بهداشت جهانی (WHO) و انجمن تنفس اروپا، اصلا این ادعا رو قبول ندارن و سیگار الکترونیکی رو جانشین مطمئن سیگار نمی دونن.

*** آمار چه می گن

تحقیقات نشون میده که اندازه رادیکالای آزاد سیگار الکترونیکی، فقط یه درصد کمتر از دود سیگار معمولیه.

تحقیقات انجام شده در مورد موشایی که در برابر e-cigarettes قرار دارن نشون میده:

-سطح استرس اکسیداتیو ( آسیب وارد شده به دلیل رادیکالای آزاد) در این موشا بیشتره

-در صورت دچار شدن به عفونت پنومونی استرپتوکوکی، باکتریای ریه زیاد می شه.

-در صورت بروز آنفلوآنزا، شاخص مریضی شدیدتر و احتمال مرگ بیشتره.

-تعداد ماکروفازهای ریه در این موشا بیشتره

سازمان بهداشت جهانی یه چند وقت پیش خواهان تصویب قوانین جدی تر و ممنوعیتای بیشتری در مورد مصرف سیگار الکترونیکی مخصوصا در محیطای بسته و فروش اون به کودکان و نوجوانان شد.

این سازمان گزینه های قانونی مختلفی از جمله ممنوع بودن نصب دستگاه های فروش خودکار سیگار در اماکن عمومی، توقف فروش تنباکوی شیرین و طعم دار و هم اینکه ممنوع بودن تبلیغات در مورد منافع به کار گیری سیگارای الکترونیکی ( از جمله کاربرد اون در ترک سیگار) رو پیشنهاد کرد.

براساس گزارش سازمان بهداشت جهانی، دود حاصل از سیگارای الکترونیکی فقط بخار آب نیس، بلکه شامل نیکوتین و ذرات معلقیه که منتشر کردن اون در محیطای بسته می تونه به سلامت افراد آسیب وارد کنه.

زنان باردار، سالمندان، کودکان و نوجوانان، آسیب پذیرترین اقشار جامعه در برابر دود سیگارای الکترونیکی هستن. مخصوصا این که تعداد نوجوانان سیگاری در سالای ۲۰۰۸ تا ۲۰۱۲ به دو برابر زیاد شده.

سیگار الکترونیکی وسیله ایه که مصرف دخانیات رو مثل سازی می کنه. این وسیله که ظاهری مثل سیگار داره، به واسطه تولید بخاراتی که بو و طعم مثل سیگار دارن، حس کشیدن سیگار رو به مصرف کننده القا می کنه. در کشورای جور واجور، قوانین متفاوتی درباره مصرف سیگار الکترونیکی هست و با افزایش ارزش بازار اون تا مرز ۳ میلیارد دلار، خیلی از شرکتای بزرگ تولید سیگار، به سرمایه گذاری در این بخش پرداخته ان.

سازمان بهداشت جهانی از اول سال ۲۰۱۴ میلادی به بررسی مدارک و دلایل موجود در مورد مضرات و پیامدای به کار گیری سیگار الکترونیکی پرداخته.

طبق گزارش مرکز پیشگیری و کنترل مریضی آمریکا، نیکوتین مایع موجود در سیگار الکترونیکی واسه کودکان بسیار مضره و باعث مسمومیت اونا می شه.

طبق آخرین گزارش مرکز پیشگیری و کنترل مریضی آمریکا CDC،

۵۱درصد از تماسای تلفنی مراکز کنترل مسمومیت در ایالتای جور واجور آمریکا بین سالای ۲۰۱۰ تا فوریه ۲۰۱۴، بدلیل مسمومیت کودکان زیر پنج سالی بوده که در برابر دود سیگار الکترونیکی قرار گرفتن.

مدیر (CDC) در مصاحبه مطبوعاتی خود گفته که به کار گیری این محصول در سراسر دنیا رو به زیاد شدنه و بدیش اینه این اجناس با رایحه شکلات و میوه های جور واجور عرضه می شن که واسه کودکان جذابه.

در ادامه این بیانات آماده س که بدن کودکان در برابر سیگار الکترونیکی هیچ مصونیتی نداره و باعث مسمومیت می شه.

نیکوتین مایع موجود در سیگار الکترونیکی از راه چشم و پوست کودکان جذب می شه و مشکلات جانبی مانند استفراغ، حالت تهوع، بیش فعالی، احساس گرگرفتگی، سرگیجه، تپش قلب و سوزش چشم در این کودکان دیده شده.

در ادامه این گزارش اومده که سیگار الکترونیکی هیچوقت به ترک سیگار کمک نمی کنه و باور اینکه e-cigarette باعث کاهش تمایل مغز به سیگار می شه به طور کامل غلطه.

قبلا گزارشای زیادی در مورد آثار سوء این سیگار در مراکز تحقیقاتی معتبر دنیا منتشر شده بود.

سیگار الکترونیکی واسه اولین بار در سال ۲۰۰۴ میلادی ساخته شد.

یافته های این تحقیقات در نشریه PLOS ONE منتشر شده.

منبع : hidoctor.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *