از بین رفتن بوی بد دهان روزه دار | طب اسلامی

از بین رفتن بوی بد دهان روزه دار | طب اسلامی

کاهش بوی بد دهن روزه دار

یکی از عوامل مهمی که باعث ایجاد بوی بد دهن در افراد روزه دار می شه اینه که به دلیل نخوردن و نیاشامیدن کافی، محیط شستشو طبیعی در دهن به وجود نمیاد و همین خود دلیلی می شه که بوی بد دهن در افراد احساس شه.

مشکلات بهداشتی دهن مثل پوسیدگی دندون، جرم دندون و خونریزی لثه از عوامل ایجاد کننده بوی بد دهن در افراد هستن که باید حتما مورد توجه خاص قرار بگیره.

 

اگه شما دندانی پوسیده در دهنتون داشته باشین، میکروبا در این محل تجمع پیدا می کنن. در عین حال باقیمونده موادغذایی هم ممکنه در این چاله پوسیدگی جمع شن، پس تخمیر قندها در محل پوسیدگی یا لابه لای دندونا، دلیل بد بوی دهن می شه.

 

باقی موندن غذا لابه لای دندونا رو از دیگر علل ایجاد بوی بد در دهانه. دهن، پرمیکروب ترین محیط بدن از دید تنوع میکروبی هستش و این میکروبا در اثر باقی موندن غذا در دهن و دندون، گازهای مختلفی رو در دهن تولید می کنن و ترشحات داخل دهن روی این گازها اثر میذاره و بوی بد رو در دهن به وجود می آورد. پس پس از صرف سحری دندون هاتون رو مسواک بزنین تا در طول روز باقیمونده غذا در لابه لای دندون هاتون مشکل ساز نشه.

مریضیای ریوی و مشکلات دستگاه گوارش مانند مشکل معده از دیگر عوامل به وجود آورنده بوی بد دهن هستن

آدمایی که مشکل رفلکس معده به مری (ترش کردن غذا) رو دارن هم در این دسته قرار می گیرن.

 

رعایت بهداشت دهن و دندون، درمان مریضیای دندون و به کار گیری نخ دندون و مسواک موقع سحر از مواردی هستن که می تونن واسه پیشگیری از ایجاد بوی بد دهن موقع روزه داری موثر واقع شن.

 

اگه فردی حتی با رعایت این موارد، بازم از مشکل بوی بد دهن در طول روزه داری رنج می بره، می تونه با شستن دهن با آب و یا مسواک زدن، از بروز بیشتر این مشکل جلوگیری کنه.

 

به کار گیری دهن شویه ها هفته ای یکی دو بار هم می تونه گزینه مناسبی واسه جلوگیری از ایجاد بوی بد دهن باشه، اما باید توجه داشت که هر روز این ماده استفاده نشه، چون که ممکنه مشکلاتی رو در دهن بسازه.

بخش سلامت تبیان

منبع : tebyan.net

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *