پایان نامه نهایی- قسمت ۱۵

پایان نامه نهایی- قسمت ۱۵

۶۸۰۲۹۹

 

 

 

۱۰۰

 

 

۱۰۰

 

 

۴۳۳٫۵۵

 

 

۸۱۵۲۷۸۲۷

 

 

۱۸۸۰۴۸٫۹۴

 

 

جمع

 

 

جدول ۲-۵: آمار صادرات سنگ های تزئینی کار شده سال ۱۳۸۷ منبع (گمرک ایران – وزارت صنایع و معادن )
هند با حدود ۳ میلیون تن ، ترکیه یک میلیون و نهصد و چهل هزار تن ، برزیل ، یک میلیون و دویست و پنجاه و هشت هزار تن ، اسپانیا یک میلیون و یکصد و نه هزار تن ، ایتالیا یک میلیون و هفتاد و چهار تن ، مصر یک میلیون و پنجاه هزار تن مقام های اول تا ششم را در اختیار داشته اند.
مهمترین و با ارزش ترین بخش در تجارت جهانی سنگ به این قسمت تعلق دارد. حدود سی و پنج میلیون تن ، حجم صادرات سنگ های آماده مصرف سال ۲۰۰۸ میباشد.
کشور چین با صادرات هفده میلیون تن به تنهایی ۵۰ % از این تجارت را در اختیار دارد . هندوستان ۳٫۵۰ میلیون تن ، ترکیه ۲٫۸۵۵ میلیون تن ، برزیل ۱٫۸۳۵ میلیون تن ، آفریقای جنوبی ۱٫۳۰۰ میلیون تن و اسپانیا با یک میلیون و بیست هزار تن صادرات سنگ کار شده مقام های اول تا ششم جهانی را دارا می باشند. تولید سنگ خام ما حدود ۱۱ میلیون تن انواع سنگ های نرم و سخت در سال ۱۳۸۷ بوده است.
نکته حائز اهمیت که ذکر آن ضروری به نظر می رسد ، دارا بودن رتبه اول جهانی ایران ، در زمینه استخراج و تولید سنگ های ماربل ، با بیش از هشت میلیون تن است. کشور ترکیه با کمی اختلاف ، دوم و کشور ایتالیا در ردیف سوم قرار دارد. در زمینه تجارت خارجی کل صادرات ما ۵۹۲ هزار تن سنگ خام به ارزش اظهار شده ۵۰ میلیون و چهارصد هزار دلار و ۱۸۸ هزار تن سنگ فرآوری شده به ارزش ۸۱ میلیون و پانصد هزار دلار بوده است با مجموع این دو بخش که بالغ بر ۷۸۰ هزار تن می باشد ، هفت درصد از تولیدات به بازار جهانی راه یافته است ، در مقام مقایسه نیز می توان صادرات ۵۴ درصدی ترکیه از تولید خود را یادآوری نمود.
رتبه جهانی ایران از نظر تولید ، همان گونه که ذکر گردید مقام سوم پس از چین و هند می باشد . اما در تجارت این کالا در بخش صادرات سنگ خام رتبه نهم و از نظر سنگ کار شده مقام چهاردهم را دارا می باشیم. واردات انواع سنگ کار شده نیز در سال ۱۳۸۷ شش میلیون و هفتصد هزار دلار و سنگ خام ۴۵۷ هزار دلار است که البته سنگ خام قابل توجهی وارد نگردیده ، بلکه سنگ های فر آوری شده را با تعرفه سنگ خام اظهار نموده اند . ذکر این نکته در مورد آمار های ارائه شده الزامی است که ارزش سنگ خام صادراتی ما با توجه به نرخ های جهانی حدود سه برابر مبلغ اظهار شده می باشد و در عوض میزان ثبت شده ارزش دلاری سنگ های کار شده نیز حدود چهل درصد بیش از میانگین بهای جهانی این کالا است.
جدول ۲-۶: آمار صادرات سنگ های تزئینی خام سال ۱۳۸۷

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

رفتن به نوارابزار

بیرون رفتن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *