مقالات و پایان نامه ها

دلایل اهمیت هزینه ­های کیفیت

دانلود پایان نامه

دلایل اهمیت هزینه­های کیفیت

دلایل اهمیت هزینه­های کیفیت عبارتند از:

  1. هزینه­های کیفیت بسیار وسیع هستند. در سال 1978، دولت بریتانیای کبیر میزان این هزینه­ها را در حدود ده هزار میلیون پوند تخمین زد که چیزی معادل 10٪ کل تولید ناخالص ملی این کشور بود. هیچ دلیلی بر این امر وجود ندارد که امروزه از میزان این هزینه­ها کاسته شده باشد. بر اساس کشفیات و یافته­های شورای ملی توسعه اقتصادی در طی مطالعات انجام شده در خصوص کیفیت و استانداردها که در سال 1958 به چاپ رسید نزدیک به 10٪ تا 20٪ کل ارزش فروش یک سازمان صرف هزینه­های کیفیت می­شود. با طرح رقم 10٪، اینگونه تخمین زده می­شود که صنایع تولیدی انگلستان، با کاهش چنین هزینه­هایی، قادر به پس­انداز سرانه­ای معادل 6 هزار میلیون پوند در سال خواهند بود. مطالعات گوناگون انجام شده توسط موسسه علوم و صنعت دانشگاه منچستر و اطلاعات گردآوری شده به وسیله سازمان­های داوطلب برای این کار همگی حکایت از آن دارند که هزینه­های کیفیت به طور عمده رقمی معادل 5٪ تا 25٪ گردش فروش سالیانه یک شرکت را تشکیل می­دهند. این هزینه­ها به نوع صنعت، محیط تجاری یا خدمات، برداشت سازمان از آنچه هزینه­های کیفیت را تشکیل می­دهد یا نمی­دهد همچنین مدیریت کیفیت جامع و نیز دامنه اعمال و بکارگیری روند بهبود کیفی مستمر در سازمان بستگی دارند. کرزبی[1] معتقد است که شرکت­های تولیدی به دلیل دوباره­کاری­های مکرر، متحمل هزینه­ای معادل 25٪ تا 30٪ فروش خود هستند. در حالیکه در شرکت­های خدماتی، به گفته وی نزدیک به 40٪ تا 50٪ هزینه­های عملیاتی به هدر می­رود. از طرف دیگر، بلیدز[2]، ضمن انتقال نوع هزینه­های کیفیت که در بخش­های تولیدی و خصوصی مطرح است به شبکه بهداشت ملی انگلستان، اظهار می­دارد که این امر ممکن است منجر به زیان­های سرانه­ای بالغ بر 6 تا 11 هزار میلیون پوند در سال گردد. بر طبق تجربیات موسسه علوم و صنعت دانشگاه منچستر اینگونه تخمین زده می­شود که هر سازمانی که در زمینه بهبود کیفیت شاهد پیشرفتی از خود نمی­باشد، باید هزینه­های کیفیت خود را بین 10٪ تا 14٪ گردش فروش سالیانه­اش در نظر بگیرد.
  2. معمولا 95٪ هزینه­های کیفیت صرف ارزیابی و شکست می­شود. این هزینه­ها تاثیر چندانی در بالا بردن ارزش تولیدات یا خدمات ندارند. از طرفی دیگر میتوان هزینه­های شکست را دست کم نادیده گرفت. با از بین بردن عوامل موثر در عدم تطابق به منظور کاهش هزینه­های نارسایی میتوان به میزان قابل توجهی از هزینه­های ارزیابی کاست. تحقیقات موسسه علوم و صنعت دانشگاه منچستر در خصوص هزینه­یابی کیفیت نشان می­دهد که هزینه­های کیفیت را میتوان از طریق متعهد کردن سازمان در قبال فرآیند سیستم بهبود کیفیت در سطح شرکت­ها، ظرف مدت سه سال به یک سوم میزان موجود آنها تقلیل داد.
  3. هزینه­های غیر ضروری و قابل چشم­پوشی موجب گرانی کالاها و خدمات می­گردند، که این امر به نوبه خود، بازار رقابت کالاها و در نهایت میزان حقوق و دستمزدها و نیز استانداردهای زندگی را تحت تاثیر قرار می­دهد.
  4. علیرغم وسعت هزینه­ها و علیرغم آنکه میزان قابل توجهی از آنها قابل چشم­پوشی هستند، اما واضح است که هزینه­ها و اقتصاد مربوط به بسیاری از فعالیت­های کیفی، از جمله سرمایه­گذاری در زمینه پیشگیری و ارزیابی از سوی بسیاری شرکت­ها هنوز شناخته نشده است. یقینا چنین اموری در تجارت­های موفق و پر­رونق، غیر موجه و غیر منطقی بنظر می­رسند (دیل و پلانک، 1381).

[1] Corsby

[2] Blades

دانلود پایان نامه