استفاده مرتب از نخ دندون و مسواک زدن می تونه باعث کاهش تشکیل جرم روی دندونا شه.
یه دندانپزشک عقیده داره اگه جرم گیری دندون به وسیله افراد متخصص انجام شه، هیچ گونه آسیبی به دندانا نمی رسه.

دکتر داریوش نظری با تاکید بر این که نباید هر لکه سیاهی که روی دندون دیده می شه رو با جرم اشتباه گرفت، گفت: بزاق آدم املاح زیادی داره که این املاح قدرت رسوب بالایی دارن و در جایی که کمتر با غذا در تماسه، خصوصا بین دندانه ها و دور و بر دندون در نزدیک لثه رسوب می کنن.
: این رسوب بستر مناسبی واسه جایگزینی میکروبا و رشد و افزایش اونا و هم اینکه تجمع مواد غذاییه که کل اینا در کنار هم جرم رو تشکیل میده و این رسوب کم کم آهکی، سفید، زرد و یا تیره می شه.

به گفته این دندانپزشک، جرم رو باید در اول تشکیل از روی لثه و دندون برداشت و اگه این کار به وسیله فرد متخصص و آموزش دیده انجام شه هیچ آسیبی واسه دندون نداره. نظری با اشاره به نتیجه های منفی موندگار شدن جرم روی دندون، گفت: جرم به تنهایی باعث تحلیل شدید لثه و استخون فک که ریشه دندون رو محاصره کرده می شه و کم کم مینای دندون رو هم تخریب می کنه.

ایشون گفت: وقتی که فرد جرم گیری می کنه فاصله فراوون بین دندونای ایشون که قبلا با جرم پر شده بود از بین میره و فرد احساس می کنه دندانش لق شده و به اشتباه تصور می کنه این لق شدن به وجود اومده به وسیله جرم گیریه. این دندانپزشک با تا کید بر اینکه آدمایی که کمتر بهداشت رو رعایت می کنن دندانهایشان با سرعت بیشتری جرم میگیره، یادآوری کرد: آدمایی که دندونای کج و جور واجور دارن بیشتر در برابر تشکیل جرم قرار دارن.

نظری اضافه کرد: همه افراد باید چند ماه یه بار واسه معاینه دندون به دندانپزشک مراجعه و در صورت ضرورت جرم گیری بکنن. ایشون گفت: استفاده مرتب از نخ دندون و مسواک زدن می تونه باعث کاهش تشکیل جرم روی دندونا شه.

این دندانپزشک با اشاره به خمیر دندون های جرم گیر گفت: شاید این خمیر دندونا در کوتاه مدت به درد بخور باشه و دندون رو سفید نگه داره، اما کم کم به دلیل داشتن مواد ساینده، دندانه ها رو خراش میده و باعث پوسیدگی و بد رنگ شدن اونا می شه.

منبع : ایسنا

جمع آوری سلامت اکاایران جمع آوری سلامت اکاایران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *