مرباهای رنگارنگ، قهوه، نوتلا، پنیر و چیزای دیگه ای به جز اینا که هر روز سر سفره میارید و یه دل سیر میل می کنین می تونه اعضای بدنتون رو به پیری زودتر از موعد معمولی دچار کنه.

مطمئنا مصرف متعادل و گاه به گاه این مواد غذایی خطری ایجاد نمیکنه به خاطر اینکه شامل ترکیبات مفیدی هستن که واسه سلامتی خوبه. اما زیاده روی در مصرف این مواد غذایی باعث افزایش چین وچروک پوستی، خستگی، مشکلات قلبی و چیزای دیگه ای به جز اینا می شن. در این مطلب شما رو با مواد غذایی مختلفی آشنا می کنیم که زیاده روی در مصرف اونا بدن رو در برابر پیری و خستگی قرار میده.
 

پنیر قلب رو خسته می کنه
درسته که مصرف متعادل پنیر باعث جذب کلسیم می شه اما زیاده روی در مصرف این محصول لبنی باعث بروز مشکلاتی می شه. به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین که پنیر هم مانند خامه تازه، گوشتای پرچرب و کره شامل اسیدهای چرب اشباع شده ای است که خطر دچار شدن به بیماریای قلبی عروقی رو زیاد می کنن. حتماً میدونید که چربیا در بیشتر مواد غذایی مصرفی ما هست. افزایش اندازه مصرف روزانه پنیر باعث افزایش اندازه کلسترول خون شده و عروق رو بسته می کنه.

 

قهوه باعث دهیدراته شدن بدن می شه
اگه جزو آدمایی هستین که نمی تونین روزتون رو بدون نوشیدن قهوه شروع کنین کمی بیشتر حواستون رو جمع کنین. درسته که مصرف یک تا دو فنجون قهوه در روز واسه سلامتی خوبه اما زیاده روی در مصرف قهوه و هم اینکه مصرف دیگه نوشیدنیای شامل این ماده مانند نوشابه ها و چای و چیزای دیگه ای به جز اینا باعث افزایش کافئین مصرفی روزانه می شه و در نتیجه بدن رو کم آب می کنه؛ به خاطر اینکه کافئین خاصیت ادرارآوری داره و مصرف زیاد و دراز مدت اون ممکنه بدن رو در برابر دهیدراته شدن (کم آبی) بذاره. اگه به اندازه کافی آب بخورین بدن به زودی دهیدراته و خسته می شه.

 

نمک باعث بروز و افزایش چین وچروک پوستی می شه
یه نوک انگشت نمک همیشه مجازه اما خالی کردن نمکدان داخل بشقاب غذا اصلا پیشنهاد نمی شه. وقتی که نمک زیادی مصرف می کنین سدیم آب موجود در سلولاتون رو می مکد و این مسئله به دهیدراته شدن بدن یعنی کم آبی اون منجر می شه. به همین دلیله وقتی که غذای شوری مصرف می کنین همیشه احساس تشنگی کرده و آب می خورین. مشکل اینجاس وقتی که بدن دهیدراته می شه احساس خستگی بیشتر از اندازه ای می کنه. پس لازمه که با نوشیدن آب زیاد جبران مافات کنین. به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین وقتی که بدن دهیدراته می شه پوست بیشتر در برابر خشکی قرار میگیره. یادتون نره که پوست خشک هم زودتر دچار چروک و پیری می شه.

 

 

مرباهای رنگارنگ قلب رو پیر می کنن
یافته های پژوهشی که در مجله علمی The Journal pf clinical Investigation به چاپ رسیده نشون میده فروکتوز که در ترکیب شربت ذرت و مربا استفاده می شه باعث افزایش کلسترول بد خون می شه.

مصرف بیشتر از اندازه مرباها و دیگه خوراکیای شیرین باعث افزایش چربی دور قلب می شه و با آسیب به اون خطر دچار شدن به بیماریای قلبی عروقی رو هم زیاد می کنه.

 

نوتلا علائم خستگی رو بیشتر می کنه
مطمئنا خوردن یه عدد نون تست با شکلات صبحونه از نوع نوتلا ضرری نداره اما اگه عادت دارین نصف این شیشه رو خالی کنین مراقب سلامتی تون باشین.

این شکلات معروف و خوشمزه از روغن پالم ساخته می شه. این روغن گیاهی شامل اسیدهای چربه که نه فقط عروق رو بسته می کنه بلکه باعث گرفتگی عروق ریز موجود روی صورت هم می شه. در نتیجه علائم خستگی روی صورت رو بیشتر می کنه.

 

 

آب نبات کلاژن پوست رو می مکد و چروک می کنه
هر چی بیشتر به سراغ آب نبات برید بیشتر تشویق میشین. مصرف قند یه دور تسلسل بوجود میاره. یعنی اینکه با مصرف زیاد اون میل به مصرف اون شدیدتر می شه.

یادتون نره که قند واسه پوست مضره. به خاطر اینکه روی کلاژن مستقر می شه و خاصیت ارتجاعی پوست رو نابود می کنه. در نتیجه چین وچروک بیشتر می شه. آب نبات و دوستانش شاخص گلیسمی بالایی دارن و اندازه قند خون رو به سرعت بالا می برن و به سلامت پانکراس رحم نمی کنن.

گوشتی که زیاد کباب شه سرطان زا هستش
پیک خوب، جمع دوستان و هوای خوش بهترین زمان واسه بیرون رفتن و کباب خوردنه. اما در بین طبخ گوشت و کباب کردن دقت کنین. به محض اینکه کباب بیشتر از اندازه روی آتیش قرار بگیره و شروع به سوختن بکنه ترکیبات سمی آزاد می کنه که باعث بروز استرس اکسیداتیو می شه. استرس اکسیداتیو بدن رو نسبت به خستگی حساس تر کرده و روند پیری و مرگ سلولا رو سریعتر می کنه. به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین که خوردن بادام زمینی یا بادامای بوداده هم باعث بروز اینجور مشکلی می شن.

الکل جوونی پوست رو به یغما می بره
به چه دلیل الکل جوونی پوست رو به دزدی می بره؟ به خاطر اینکه الکل بدن رو دهیدراته می کنه. یعنی باعث کم آبی بدن و دژنرانس داخلی و خارجی پوست می شه. پس لازمه که از مصرف مثل این نوشیدنیا دوری شه.

 

فاطمه مهدی پور


منبع : tebyan.net

جمع آوری به وسیله بخش تغذیه سالم زندگی سالم سایت آکا

  • مطالب در رابطه
  • این مواد غذایی باعث پیری زودرس پوست می شن!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *