: از چاله دهن مراقبت کنین

: یه جراح لثه گفت: چاله دهن محل ورود مواد غذایی به سیستم گوارشی بوده و از یه سری از بخشای جور واجور تشکیل شده؛ که در این مجموعه از همه مهم تر، از نگاه عفونت، مریضیای نسوج نگهدارنده دندون است.

دکتر بهزاد هوشمند، جراح لثه در گفت و گو با برنامه «اون طرف» شبکه رادیویی سلامت با بیان اینکه دندونا با نسوج به استخون فک وصل می شه، اضافه کرد: این نسوج اجازه میده دندون حرکت مختصری در جای خود داشته باشه. در نتیجه فرد می تونه با عمل جویدن، لقمه رو از دهن وارد دستگاه گوارش کنه.

: اما اگه بر اثر رعایت نکردن مناسب بهداشت، تغذیه و مصرف سیگار و عادات مضر بهداشتی شرایطی ایجاد شه که چسبندگی بافت لثه به بافت استخون و بافت زیرین یعنی بافت پشتیبانی کننده دندون از بین بره، لثه از دندون فاصله میگیره و شیاری تشکیل می شه که میگن پاکت پرودنتال یا پاکت لثه که در قدیم می گفتن، لثه پیوره گرفته.

هوشمند در ادامه گفت: این کیسه شرایطی بوجود میاره که مواد غذایی باقیمونده و بقایای میکروارگانیسم که در شرایط عادی بیماریزا نیستن، در محل ایجاد عفونت کنه. در این کیسه عفونتای بی هوازی شکل میگیره.

ایشون با بیان اینکه یکی از شایع ترین اپیدمی عفونی عموم بشر، در کنار پوسیدگی دندون، عفونتای لثه س که فراموش می شه، گفت: واقعا حلقه گمشده در سلامت عمومی مردم به سلامت دهن و دندون مربوطه. دندون باید در جای سالمی قرار گیرد. کلا، عفونت لثه رو نباید ساده به حساب آورد؛ چون میکروارگانیسمای این ناحیه کالاهایی تولید می کنن که اثراتش رو بر همه بخشای بدن حتی بخشای دور دست مانند قلب، مغز، کبد و مفاصل میذاره.

جراح لثه در جواب به این سوال که سلامت لثه چه تاثیری بر سلامت عمومی داره ؟، گفت: عفونتای لثه یه عامل خطر واقعی واسه خیلی از مریضیای عمومی هستش. این مریضیا شامل دیابت، عروق کرونر، گرفتگی عروق مغزی حتی روماتیسم مفصلی، شکلای جور واجور مریضی های روحی ـ روانی و افسردگیه.

ایشون اظهارکرد: البته این اثر متقابله. یعنی هم مریضیای عمومی بر سلامت لثه و بافتای نگهدارنده دندون اثر دارن و هم عفونتای لثه روی مریضیای عمومی و کنترل مریضیای اثر میذاره. یعنی کنترل دیابت در شرایطی که فرد عفونت لثه داره، سخت تر از وقتیه که فرد عفونت لثه نداره و دیابت داره، یعنی افراد باید عفونت لثه رو مانند یه زخم باز تلقی کنن و اونو جدی بگیرن. فرد دیابتی که عفونت لثه داره مثل اینه که زخم در پا داره و اونو پیگیری کنه.

منبع :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *