از حاملگی پوچ چه می‌دانید؟ | بیماری

از حاملگی پوچ چه می‌دانید؟ | بیماری

از حاملگی پوچ چه می دونین؟

حاملگی پوچ وقتی اتفاق میفته که تخم باردار شده خودشو به دیواره رحم می چسبوند، اما جنین رشد نمی کنه. سلولا درون ساک حاملگی گسترش پیدا می کنن، اما خود جنین رشد نمی کنه. یه حاملگی پوچ معمولا قبل از وقتی که زن متوجه حاملگی خود بشه، اتفاق میفته.

 

جفت به رشد ادامه میده و به مدت کوتاهی، بدون جنین خودشو نگه می داره. هورمونای بارداری به بالا رفتن ادامه میدن که باعث می شه زن بازم فکر کنه که بارداره.

 

ممکنه هیچ نشونه ای (مثل درد یا خونریزی) دیده نشه که نشون بده بارداری بطور طبیعی پیش نمی ره. علائم بارداری مانند خستگی و حساسیت سینه ها هم ممکنه وجود داشته باشن.

 

اما وقتی رشد جفت متوقف می شه و سطح هورمونی پایین میاد، علائم حاملگی هم فروکش می کنن. در این زمان ممکنه گرفتگی عضله غیرعادی یا لکه بینی و خونریزی کم دیده شه.

 

حاملگی پوچ معمولا تا وقتی که سونوگرافی، رحم یا ساک خالی رو نشون بده، تشخیص داده نمی شه.

 

بارداری پوچ کلا یه اتفاق طبیعی در نظر گرفته می شه. حاملگی پوچ دلیل ۵۰ درصد سقط جنین سه ماهه اوله و معمولا نتیجه مشکلات کروموزومیه.

حاملگی پوچ آخرسر به سقط خوبخودی منجر می شه. وقتی هورمون حاملگی کم میشه، بهتره صبر کنین تا بطور طبیعی سقط داشته باشین

وقتی تخمک به وسیله اسپرم بارور می شه سلولا شروع به تقسیم شدن می کنن، بخشی به جنین و بخشی به جفت.

بعضی وقتا بخشی که جفت می شه موفقه و ساک حاملگی درون رحم به رشد ادامه میده و جفت شروع به تشکیل می کنه. اما قسمتی که باید تبدیل به جنین شه ناتوانه (شاید به دلیل تعداد خیلی زیاد یا خیلی کم کروموزوم).

 

بدن زن، ناهنجاری کروموزومی رو در جنین تشخیص میده و چون جنین مانند یه بچه سالم طبیعی رشد نمیکنه، بطور طبیعی تلاش به ادامه بارداری نمی کنه. این می تونه به دلیل تقسیم سلولی بینظم یا تخمک یا اسپرم عجیب باشه.

 

بدن تشخیص نمی ده که جنین درون ساک وجود نداره، چون هورمونای بارداری بازم تولید می شن تا از سقط جلوگیری کنن.

 

حاملگی پوچ آخرسر به سقط خوبخودی منجر می شه. وقتی هورمون حاملگی کم میشه، بهتره صبر کنین تا بطور طبیعی سقط داشته باشین، خصوصا اگه خونریزی یا لکه بینی قهوه ای داشتین اما چند هفته ای زمان میبره.

 

البته در این حالت شما می تونین با مصرف دارو روند سقط جنین رو تسریع ببخشین؛ یا ممکنه تصمیم بگیرین که واسه برداشتن بافت کورتاژ ساکشن یا اتساع و کورتاژ (D&C) بکنین.

 

هم اینکه اگه مشکلی داشته باشین که منتظر بودن واسه سقط جنین واسه سلامتی شما خطرناک باشه (مثل خونریزی زیاد یا علایمی از عفونت) لازمه که بافت رو از بدن شما خارج کنن.

 

بارداری دوباره پس از سقط جنین

بدیش اینه در بیشتر موارد حاملگی پوچ قابل پیشگیری نیس. اگه بارداری اول باشه، بعضی زن و شوهرا به دنبال تست ژنتیکی می رن. حاملگی پوچ معمولا یه بار اتفاق میفته.

 

شایدً پس از گذشت چهار یا شش هفته از زمان سقط جنین یا خروج بافت، دوباره عادت ماهانه رو از سر بگیرین.

 

بعضی از متخصصین میگن که پس از این دوره می تونین حامله شید، اما یه سریای دیگه پیشنهاد می کنن تا عادت ماهانه بعدی رو هم پشت سر نذاشتین، از این کار دوری کنین.

 

هر چند ممکنه از نظر فیزیکی آمادگی حامله شدن دوباره رو داشته باشین، شاید از نظر روحی اینجور آمادگی رو نداشته باشین.

 

هر زنی به روش خاص خود با نبود موفقیت زودتر از موعد معمولی حاملگی کنار میاد. واسه بعضی از زنان ممکنه ماه ها طول بکشه تا دوباره آمادگی حامله شدن رو پیدا کنن.

 

بیشتر متخصصین تا دو سه بار سقط جنین متوالی کار خاصی نمی کنن و پس از اون هستش که تستای آزمایش خاص خون و ژنتیک رو تجویز می کنن تا دلیل اونو پیدا کنن.

فرآوری: نیره ولدخانی

بخش سلامت تبیان

منابع:

رادیو سلامت

نی نی سایت

 

مطالب متربط:

مطالبی زیاد درباره بارداری

بارداری پوچ یعنی چه؟

حاملگی عجیب خارج رحم

بارداری که جنین واقعی نداره

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *