: بیشتر ما وقتی در دهه بیست سالگی هستیم، در بالاترین درجه جوونی فکر مشکلات مربوط به سلامت رو نمی کنیم و خود رو جاودان میدونیم؛ اما اگه دوست دارین در دوران میانسالی درگیر بیماریای جور واجور نشید، بهتره این نکات رو سرسری نگیرید و بدونین که همین حالا وقت مناسب مراقبت از سلامتی تونه.

: از حالا به فکر دوره میانسالی باشین

 

بیشتر ما وقتی در دهه بیست سالگی هستیم، در بالاترین درجه جوونی فکر مشکلات مربوط به سلامت رو نمی کنیم و خود رو جاودان میدونیم؛ اما اگه دوست دارین در دوران میانسالی درگیر بیماریای جور واجور نشید، بهتره این نکات رو سرسری نگیرید و بدونین که همین حالا وقت مناسب مراقبت از سلامتی تونه.

یه ترازو در خونه داشته باشین و مرتب خود رو وزن کنین. هیچی بد تر از اضافه وزن، کم کم به بدن و سلامتی شما آسیب نمی زنه. کم کردن دو یا سه کیلو خیلی راحت تر از کم کردن بیست کیلو اضافه وزنه. وقتی از اضافه وزن خود بدونین، راحت تر می تونین اونو کنترل کنین.

۲. آشپزی کردن یاد بگیرین

این که بلد باشین واسه خود غذا بپزید، کمک می کنه در پول خود صرفه جویی کنین و غذای سالم تری بخورین. تلاش کنین غذاایی پیدا کنین که طعم اونا باب طبع شما باشه و در اونا از مواد غذایی به درد بخور استفاده شه؛ مانند میوه و سبزیجات و مواد غذایی مغذی. 

۳. قند کم تری استفاده کنین

از مواد غذایی که قند اضافه دارن، کم تر استفاده کنین یا حتی بهتره مصرف اونا رو قطع کنین. به کار گیری شیرینی زیادتر از اندازه باعث اضافه وزن و دیابت می شه که هر دو اینا می تونه بیماریای قلبی بسازه. قند و شکر در واقع فقط کالری به بدن می دهد و این کالری هیچ گونه مواد مغذی و مفیدی واسه بدن نداره. مصرف افراطی و غیر اصولی اونم می تونه مشکلات جدی واسه سلامتی بدن بسازه.

 

۴. فعال باشین

شاید مثل خیلیای دیگه شمام وقت لازم و کافی واسه باشگاه رفتن و ورزش کردن نداشته باشین، اما کمبود زمان دلیل مناسبی واسه فعال نبودن شما نیس. می تونین فعالیتای فیزیکی رو به برنامه عادی و روزانه خود اضافه کنین. به طور مثال، هر روز مسافتی رو با دوچرخه طی کنین، یا تو یه تیکه از راه محل کار خود، پیاده روی تند داشته باشین.

۵. میوه و سبزیجات بیش تری بخورین

راز حفظ سلامتی در هر سنی، تغذیه مناسبه. علاوه بر فعال بودن، تلاش کنین که هر روز از میوه ها و سبزیجات تازه استفاده کنین. این خوراکیا مواد لازم بدن شما رو به بافتا می رسونن و باعث کارکرد بهتر بدن و مقاومت اون برابر مریضیا می شن. یادتون نره که قراره از خوراکیای خود لذت ببرین و زیاده روی هم نکنین.

۶. اندازه وعده های غذایی خود رو کنترل کنین

تلاش کنین که هیچ ماده غذایی رو از وعده های غذایی خود حذف نکنین، اما مقدار اونا رو کنترل کنین. می تونید مواد غذایی سالم مانند سبزیجات و میوه ها رو بدون محدودیت در وعده غذایی خود بذارین، اما باید مقدار مصرف نون، برنج و گوشت رو کنترل کنین. از مواد ناسالم کم تر استفاده کنین، مانند نمک و قند. واسه انتخاب اندازه مناسب مواد غذایی از کف دست خود به عنوان راهنما استفاده کنین، گوشت، ماهی و مرغ رو به اندازه یه کف دست در نظر بگیرین. در طول روز مجاز به به کار گیری یک تا ۲ کف دست نون یا برنج و به همین مقدار گوشت هستین. بهتره از نون و برنج سبوس دار استفاده کنین و تا می تونین مصرف سس رو واسه سالاد خود کم کنین. مقدار مناسب سس واسه هر وعده سالاد به اندازه یه قاشق مرباخوریه.

۷. بعد از پرخوری، ورزش رو بیشتر کنین

اگه آخر هفته هایی پرکالری دارین، بهتره در طول هفته واسه سوزوندن غذاهای ناسالم و زیادی که در میهمانی آخر هفته میل کردین، ورزش و فعالیت خود رو زیاد کنین. با این کار از روز آزاد خوراکیا لذت ببرین و نگران اضافه وزن هم نباشین. 

 

۸. شغلی رو انتخاب کنین که دوستش داشته باشین

تحقیقات نشون داده، کاری که شما در دهه بیست سالگی زندگی خود به اون مشغول میشین، بر سلامت روانی شما در سالای بعدی زندگی تون تاثیر میذاره. کسائی که کار خود رو دوست ندارن، معمولا دچار افسردگی و استرس هستن، خواب مناسبی ندارن و از سلامتی ذهنی و روانی کم تری بهره مند هستن. پس بهتره به دنبال شغلی باشین که از گذروندن زمان خود در اون لذت ببرین. از امتیازات این کار میشه به سلامتی روان و ذهن، آرامش و برخوردهای مناسب در روبرو شدن با مشکلات زندگی اشاره کرد.

.

منبع :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *