خطر وقتی شدت پیدا میکنه که مواد شوینده دیگه با جوهر نمک مخلوط شه و واسه پاک کردن جرمای وان، دستشویی و دیگه لوازم خونه، استفاده گردند.


مخلوط جوهر نمک با بقیه شویندها، گاز خطرناکی به نام گاز کلرامین بوجود میاره که این گاز موجب سوختگی راه های تنفسی، مشکل تنفسی، انسداد راه های تنفسی و حتی مرگ می شه.

خطرناک ترین مواد اسیدی که به ریه آسیب جدی میرسونه، مخلوط کردن وایتکس و جوهرنمک واسه شست وشوه. یکی از مواردی که آسیب جدی به ریه میرسونه، استنشاق اسیده و متأسفانه بعضی خانومای خونه دار واسه نابود کردن لک کاشیا به مواد شوینده، وایتکس اضافه می کنن و در بعضی از مواقع هم وایتکس رو با جوهر نمک، در فضای بسته، ترکیب می کنن که استنشاق بخار متصاعد شده از این ترکیب، آسیب جدی و جبران ناپذیر به ریه ها وارد می کنه.

از ترکیب جوهر نمک و وایتکس، گاز کلر متصاعد می شه و کلر هم به اسید کلریدریک تبدیل می شه. کسائی که در برابر استنشاق این ترکیب قرار می گیرن، با علایمی مانند آسم، تنگی نفس و خس خس سینه مواجه می شن که با درمان دارویی به طور موقت برطرف می شه، اما کم کم این علایم در اونا باقی می مونه و هیچ وقت بهبودی کامل به دست نمیاد و باید دائم از دارو استفاده کنن.

این مواد مخصوصا در محیطای بسته یا محیطای با سقف کوتاه نباید استفاده شن، چون گاز خطرناک این مواد یهویی آزاد می شه و با استنشاق در محیط بسته موجب افت اکسیژن خون می شه.

خانوما بهتره به جای جوهر نمک از دیگر تمیزکنندها استفاده کنن و اگه مجبور به به کار گیری جوهر نمک هستن، اونو در محیط باز و به اندازه بسیار جزئی مصرف کنن و اونو با بقیه شویندها ترکیب نکنن.

مبتلایان به مریضی آسم و آلرژی و هم کسائی که ریه های حساسی دارن اصلا نباید از مواد اسیدی مانند وایتکس یا هر ماده اسیدی پاک کننده دیگه واسه شست وشو استفاده کنن. کسائی هم که به وسواس گرفتار هستن باید وسواس خود رو درمان کنن و در صورت استفاده، حتما به استاندارد بودن این مواد توجه داشته باشن.

هم اینکه پس از مصرف مواد شوینده، سفید کننده، جرم بر و لوله بازکن در محیطای دربسته و کوچیک مانند دستشویی و حموم اصلا تو یه جاها توقف نکنین، چون که گازهای تولید شده در این محیط ، سمی هستن.

فرآوری : نیره ولدخانی

بخش تغذیه و سلامت تبیان


منابع :

ایرنا – عبدالکریم پژومند ، متخصص سم شناسی

روزنامه خراسان – مصطفی قانعی، فوق تخصص ریه

واسه شرکت در بحثای انجمن بهداشت و سلامت سایت، اینجا رو کلیک کنین.

منبع : tebyan.net

جمع آوری به وسیله بخش مقالات پزشکی و بهداشتی سایت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *