از تیروئید بترسید و نترسید! | بیماری

از تیروئید بترسید و نترسید! | بیماری

از تیروئید بترسید و نترسین!
گفت وگو با دکتر آقایی، فوق تخصص غدد و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران ….
گسترش گواتر و بیماریای تیروئیدی در ایران زیادتر از اندازه معموله؟
قبل از سال ۱۳۶۸ که کارخانه های کشور شروع به یددار کردن نمک مصرفی کنن، ایران از دید مبتلایان به مریضی گواتر رتبه بالایی داشت اما بعد از مصرف گسترده نمک یددار در ایران و رسیدن اندازه مصرف ید به سطح استاندارد بهداشت جهانی، آمار کشور ما فرق معنی داری با بقیه کشورها نداره و از سال ۱۳۷۵ با در نظر گرفتن شاخصای سازمان بهداشت جهانی ایران بدون کمبود ید تلقی می شه.
گسترش گواتر و بیماریای تیروئیدی در مناطق جور واجور فرق داره؟
ـ در ایران هم به همین صورت؛ تا قبل از پخش سراسری نمک یددار، مریضی گواتر در استانای کوهستانی مثل کردستان و بندری مثل شمال کشور بیشتر دیده می شد، اما با رفع مشکل کمبود ید پخش این بیماریا در مناطق جور واجور، فرق زیادی نداره، اما کلا فرق جنسیتی در دچار شدن به نارساییای تیروئیدی هست و خانوما بیشتر در برابر دچار شدن هستن.
تشخیص این بیماریا چیجوریه؟
ـ در بیشتر موارد تشخیص مریضی در مراحل اولیه، سخته و راه خاصی وجود نداره جز اینکه آدما به وسیله رسانه ها با علائم مریضی آشنا بشن و با هوشیاری هنگام مشاهده بعضی از این علائم حتما به دکتر متخصص مراجعه کنن و دقت داشته باشن که فقط در موارد نادری مریض تموم علائم رو بروز میده.
رژیم غذایی می تونه در دچار شدن یا نبود ابتلای فرد به مشکلات تیروئیدی مؤثر باشه؟
ـ بعضی مواد هستن که محققان باور دارن که مصرف زیادتر از اندازه اونا می تونه فرد رو دچار مشکلات غده تیروئید کنه، مثلا کلم یا بعضی میوه های مناطق استوایی؛ اما در رژیم غذایی مردم کشور ما این موضوع مطرح نیس چون ما میوه و سبزیجات رو حتی بسیار کمتر از حد ضرورت استفاده می کنیم. پس همین قدر که مردم دقت داشته باشن نمک مصرفی شون حتما یددار باشه، احتیاط لازم رو در رژیم غذایی شون واسه جلوگیری از بیماریای تیروئید دید کردن و احتیاجی به رژیم غذایی خاصی نیس.
بیماریای تیروئیدی ارثی هستن؟
ـ در بیماریایی مثل کم کاری یا پرکاری عامل ارثی بودن مشاهده نمی شه، اما در بعضی سرطانا و گواترهای گره دار وراثت عامل مهمی هستش طوری که بعد از تشخیص این مریضی در فرد پیشنهاد می شه تموم وابستگان درجه یه مریض مورد معاینه دکتر قرار بگیرن.
پس لازم نیس که افراد قبل از ازدواج آزمایش تیروئید بدن؟
ـ خیر، به این صورت نه لازمه و نه عادی؛ اما خانمایی که قصد بچه دار شدن دارن، حتما باید از سالم بودن غده تیروئیدشون مطمئن بشن.
به چه دلیل؟
ـ واسه اینکه بدن جنین تا سه ماهگی تکامل نیافته و جنین، مواد لازم واسه رشد و تکاملش رو مستقیما از بدن مادر دریافت می کنه تا وقتی که ارگانای بدن خودش بتونه این مسوولیت رو رو دوش بگیره.
پس جنین تا سه ماهگی هورمونای تیروئیدی رو که خیلی خیلی نقش حیاتی در رشد و تکامل، به خصوص تشکیل بافت مغز دارن، از مادر دریافت می کنه.در اینجور شرایطی اگه مادر دچار مریضی کم کاری غده تیروئید باشه، نوزاد دچار مشکلات اساسی می شه و خیلی از عقب افتادگیای ذهنی به دلیل همین بی دقتی کوچکه. البته کم کار بودن تیروئید خود نوزاد هم همین اثرات داغون کننده رو در تکامل مغزی اش میذاره و تشخیص سریع این مریضی در نوزاد می تونه به آسونی از بروز عقب افتادگی ذهنی جلوگیری کنه.
منظورتون اینه که از نوزادان هم باید آزمایش تیروئید به عمل بیاد؟
ـ صد در صد. امروزه تموم نوزادان به دنیا اومده از نظر سلامتی غده تیروئید بررسی می شن، چون اگه بخوایم فقط منتظر علائم بالینی مریضی باشیم ممکنه ۶ تا ۱۲ ماه طول بکشه که واسه جلوگیری از مشکلات اون، دیگه دیر شده.
درمان بیماریای تیروئید از گذشته تا کنون فرقی داشته؟
ـ نه خیلی. ببینین حالا خوبیش اینه درمان بیماریای تیروئید بسیار آسونه و این نوع بیماریا با خوردن دارو رفع می شه. در بعضی موارد پرکاری، عمل جراحی یا ید رادیواکتیو به تشخیص دکتر معالج تجویز می شه که معمولا به کم کاری منجر می شه، اما پزشکان بهتر می دونن با مریضی کم کاری
روبه رو باشن تا پرکاری؛ چون به آسونی و با خوردن یه قرص در روز میشه این مشکل رو به طور کامل کنترل کرد.
این درمان چقدر زمان میبره؟
ـ در بیشتر موارد تا آخر عمر. به خصوص در تیروئیدهای کم کار، اما بعضی وقتا بیماران دچار کم کاری موقت می شن، مثلا کم کاری در خانمای باردار یا پس از زایمون که با خوردن مقطعی دارو برطرف می شه.
بیماران تیروئیدی چند وقت یه بار باید به دکتر مراجعه کنن؟
ـ در اول تشخیص مریضی معمولا تا یکسال، پس از اون هر دو ماه یه بار باید به دکتر مراجعه کنن تا سطح هورمونای موجود در خونشون با آزمایش بررسی شه، اما وقتی مقدار دوز دارویی مورد نیازشون اثبات شد، می تونن یه یا دو بار در سال به دکتر مراجعه کنن. البته نکته ای که خانوما نباید هیچوقت از یاد ببرن اینه که حتما باید داروها رو مصرف کنن و با قطع شدن علائم مریضی مصرف دارو رو کنار نگذارند.
بیماران تیروئیدی باید چه نکاتی رو در فعالیتای روزمره شون دید کنن؟
ـ همونطور که گفته شد این بیماریا به آسونی قابل کنترل هستن و مریضی که دارو مصرف می کنه و در حال درمانه، به طور کامل مثل یه فرد سالم زندگی می کنه و هیچ محدودیتی واسه هیچ نوع فعالیتی نداره بجز اینکه داروهایش رو به موقع و همیشگی مصرف کنه.
منبع:تهران امروز

tebyan-zn.irدیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *