:  

مشکل کلیه جز بیماریای خاموشه که به طور کامل بی سر و صدا و آهسته آهسته کلیه ها تخریب شده که مریض به طور کامل از اون بی خبره و معمولا وقتی اقدام می کنه مه در مراحل انتهایی مریضی قرار گرفته .بقیه در ادامه مطلب…

اگه بخوایم به بررسی دلیلای این مشکل بپردازیم متوجه این موضوع میشیم که در بیشتر موارد این خود بیماران هستن که چند سال و ماه ها با بی خبری و بی توجهی نسبت به سلامت خود، تیشه رو ورداشته و بر کلیه ها می کوبن.

روند از کار افتادن کلیه ها چیجوریه؟

روند از کار افتادن کلیه به طور کامل بدون نشونه بوده و به آهستگی اتفاق می افته . معمولا مریض با ضعف ، بی حالی ، خستگی طولانی ، رنگ پریدگی و بوی بد دهن ( تجمع اوره و کراتینین در خون باعث بوی ب دهن می شه )، ورم دستا و پاها یا پف آلود شدن دور چشما و افزایش فشارخون مقاوم به درمان مراجعه می کنه . در این مواقع، آزمایش خون و ادرار درخواست می کنیم و بالا بودن کراتینین، اوره، پتاسیم و دفع پروتئین از ادرار، ما رو به انجام آزمایشای دیگری می بره تا از کارافتادن کلیه ها مسجل شه .

یه عامل زمینه ای از پیش نامعلوم در این مریضی دخالت داره یا می تونه بدون دلیل و خودبه خودی باشه؟

دیابت کنترل نشده و بالا بودن فشارخون به مدت طولانی ۲ دلیل اصلی مشکل کلیه هستن، اما عوامل به این دو محدود نمی شه. مصرف افراطی و غیر اصولی مسکنا، برگشت ادرار به کلیه ها (به خصوص در کودکان)، انسداد مجرای ادرار و درمان نشدن به موقع اون ( در اثر وجود سنگ یا آدمایی که مثانه عصبی دارن)، عفونتای خاص در گلو یا پوست (اگه به موقع درمان نشن)، مصرف داروهای شیمی درمانی، سابقه مریضی به نام گلومرولونفریت و مصرف دارو هایی از خونواده آمینوگلیکوزیدا هم از دیگر دلیلا هستن. البته گاه هم هیچ عامل اولیه ای موجود نیس.

کلیه ها همیشه با هم از کار می افتن یا ممکنه یکی از اونا به طور کامل سالم بمونه؟

وقتی عامل سیستمیک باشه هر دو کلیه درگیرند مثل دیابتی که کنترل نشده ولی وقتی سنگی باعث انسداد می شه یا فرد به طور مادرزادی دارای حالب تنگ در یکی از کلیه هاست که باعث تجمع ادرار در همون کلیه می شه در این مواقع (البته اگه مشکل مریض سریع شناسایی نشه)یه کلیه از بین میره. این افراد تا وقتی که کلیه مقابلشون مشکلی پیدا نکرده می تونن با یه کلیه، راحت زندگی کنن. افراد تک کلیه ای باید به طور کامل تحت نظر دکتر باشن. چون این کلیه واسه مریض حیاتیه. البته سیستم طبیعی بدن طوری عمل می کنه که کلیه سالم، وقتی متوجه نبود کارکرد کلیه مقابل می شه به طور خودکار شروع به بزرگ ترشدن می کنه تا بتونه کم کاری پیش اومده رو جبران کنه.

با تشخیص زودرس میشه مانع از پیشرفت مشکل شد؟

برگردوندن کلیه نارسا به وضعیت اولیه تقریبا امکان نداره اما اگه در مراحل اولیه شناسایی شه، میشه مانع از پیشرفت خراب شد چون دکتر با پیدا کردن عامل تخریبی و کنترل اون، اجازه از کارافتادگی کامل، دیالیزی شدن و در آخر، ضرورت پیوند کلیه به مریض رو میگیره. مثلا دیابت یا فشارخون با دارو کنترل می شه و داروهای نگهدارنده واسه کلیه تجویز می شه. رژیم غذایی این بیماران باید کم نمک و فعالیتای بدنی متعادلی دارا باشن تا از تخریب بیشتر جلوگیری شه.

فقط بیماران با خطر بالا باید چکاپ شن؟

حتی افراد سالم هم با در نظر گرفتن نظر پزشکشون بعضی وقتا باید آزمایشایی بکنن ولی افراد در خطر بهتره هر ۶ تا ۱۲ ماه آزمایشای مربوط به سلامت کلیه رو بکنن.

 چه وقت مریض رو واسه دیالیز آماده می کنین؟

تا وقتی که کارکرد کلیه ها واسه بدن کافی باشه، تلاش می کنیم با دارو مریض رو در همون حالت نگه داریم اما وقتی مشکلات غیرقابل کنترل شه، ۲ گزینه پیش روی ما قرار میگیره؛ اولین گزینه دیالیزه تا بتونیم خون رو تصفیه کنیم. تعداد جلسه ها بستگی شدیدا مشکل داره و از

۱ بار تا ۳ بار در هفته انجام می شه، اما دیالیز رو نمی تونیم به مدت طولانی ادامه بدیم. امروزه، پیوند اعضا در درمان این بیماران جایگاه خاص ای پیدا کرده و ایجاد داروهایی که از پس زدن عضو پیوندی جلوگیری می کنه هم این نوع از درمان رو آسون تر کرده پس گزینه پایانی و برتر پیوند کلیه س.

همه بیماران با مشکل شدید کلیه، کاندید پیوند هستن؟

جوانان، کسائی که مریضی زمینه ای خاص ندارن، مریضایی که رگای کلیوی بسته ندارن و آدمایی که می تونن داروهایی رو که واسه جلوگیری از پس زدن کلیه داده می شه تحمل کنن کاندیدای خوبی واسه پیوند هستن. البته دهنده باید با گیرنده همخوانی نسجی داشته باشه. (اگه دهنده از بستگان مریض باشه درصد موفقیت بالا هستش)

کلیه پیوندی چقدر عمر داره؟

معمولا طول عمر ۵ تا ۱۰ ساله واسه کلیه نوین پیش بینی می شه ولی چیزی که طول عمر کلیه رو بالا می بره، مراقبت مریض از کلیه نوین و رعایت دستورهای داده شده به وسیله پزشکه. به صورت منظم و استاندارد مریضی که عوامل منفی زمینه ای رو کمتر داشته باشه و به طور کامل دستورات رو رعایت کنه، بهتر می تونه از کلیه نوین مراقبت کنه. البته این به اون معنا نیس که کلیه پس بزنه ولی بعد از این مدت کلیه پیوندی عملکردی مانند یه کلیه سالم رو نداره.

مشکلات پیش روی این بیماران چیه؟

فرهنگ اهدای عضو در جامعه ما و تعداد بیماران دچار مشکل رو به گسترشه. پس باید امکانات زیادی رو واسه این عزیزان جفت و جور کنیم. مریضی که پیوند کلیه انجام میده باید خیلی راحت به داروهایی که مانع از پس زدن کلیه می شن، دسترسی داشته باشه. لازمه سیستم سازمان پیدا کردی از این بیماران پشتیبانی کنه. بعضی از بیماران به دلیل ناتوانی مادی قادر نیستن پیوند کلیه رو بکنن یا در جفت و جور داروای بعد از پیوند دچار مشکل می شن. سودجوییا و دلالیا، باید به طور کامل ریشه کن شه. حالا خوبیش اینه کشور ما در پیوند کلیه، جزء پیش رو هاست و درصد موفقیت بالایی رو در این بخش داریم. با امید به اینکه پیوند کلیه با دست کم هزینه و کمترین مدت انتظار مریض واسه پیوند باشه.

منبع : پرشین پرشیا

.

منبع : banookade.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *