شما ممکنه که HIV در بدن خود داشته باشین ولی از نظر سلامتی به طور کاملً سالم به نظر برسین. تنها راه مطمئن تشخیص آلودگی و یا نبود آلودگی به ویروس ایدز (HIV) انجام آزمایش خون در آزمایشگاهه.
از زمان ورود ویروس به بدن آدم تا وقتی که دلایل آزمایشگاهی ظاهر شه، ممکنه فاصله وقتی بین دو هفته تا شش ماه طول بکشه که به اون “دوره پنجره” (window period) می گن. در این دوران شخص٬ آلوده بوده و می تونه بقیه رو هم آلوده کنن، ولی ممکنه هیچ کدوم ازعلایم بالینی و آزمایشگاهی عادی رو در خود بروز نده.
اگه شما به رفتارخطرناکی دست زده این و نگران سلامت خود شدین، می تونین واسه انجام آزمایش HIV به دکتر خود و یا مستقیماً به مراکز انتقال خون و دیگه مراکزی که آزمایش ایدز رو انجام میدن، مراجعه کنین.
نکته بسیارمهمی که نباید فراموش شه اینه که درطی این ۶ ماه نباید خود و بقیه رو درمعرض رفتار خطرناک بذارین.
آدمایی که رفتارای پرخطر داشتن اما تست HIV منفیه لازمه سه ماه بعد و در صورت موندگاری رفتار پرخطر هرشش ماه آزمایش HIV رو تکرار کنن.

سه نوع کلی آزمایش (تست) تشخیصی HIV هست :

۱– تست آنتی بادی HIV یا (HIV antibody test) : این تست نشون میده که فرد با HIV آلوده شده یا نه ( که اطلاعات این قسمت روی این تست٬ متمرکز شده)

۲ – تست آنتی ژن P24 یا ( P24 antigen testing) : این تست بطور اولیه واسه غربالگری نمونه های خون استفاده می شه ولی در بعضی مناطق به عنوان تست تشخیصی HIV بکار می برن.
آنتی ژن P24 ، یه پروتئینه که جزئی از ساختمون HIVه و در مراحل اولیه عفونت، به مقدار زیاد تولید می شه و بوسیله تستهای تشخیصی میشه اونو در خون رو کرد. تست P24 می تونه آلودگی با HIV رو قبل از “تست آنتی بادی “HIV رو کنه پس تست آنتی ژن P24 در تشخیص HIV در مراحل اولیه بکار میره.

۳ – تست اندازه ویروس (HIV Load test) : این تست وقتی استفاده می شه که شخص از آلوده بودن خود با HIV آگاهه و با این تست اندازه ویروس در خون مشخص می شه.

آزمایش تشخیصی HIV
آزمایش تشخیص HIV به جستجوی آنتی بادیهای موجود در خون می پردازه. وقتی HIV (که یه ویروسه) وارد بدن شخصی شه یه ماده شیمیایی خاصی در بدن فرد ساخته می شه که آنتی بادی نامیده می شه. آنتی بادیها، جواب بدن به عفونت هستن پس اگه در خون شخصی٬ آنتی بادی بر علیه HIV وجود داشته باشه این بدون معنیه که اون با HIV آلوده س در بیشتر موارد ۳ ماه زمان میبره تا این آنتی بادیها بوجود آیند ( در موارد نادر تا ۶ ماه در موارد بسیار نادرتر بیشتر از ۶ ماه زمان میبره تا آنتی بادیها بوجود آیند)
انجام تست قبل از ۳ ماه از زمان تماس با ویروس ، یافته های نامشخص داره و فرد آلوده ممکنه هنوز آنتی بادی بر علیه ویروس نساخته باشه.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *