از تب کریمه کنگو چه می دانید؟  | بیماری

از تب کریمه کنگو چه می دانید؟ | بیماری

: پخش شدن خبرهای مربوط به دچار شدن و مرگ به وجود اومده به وسیله مریضی تب کریمه کنگو نگرانیایی رو بین مردم ایجاد کرده. بنیتا به خاطر همین به بررسی این مریضی و روشای پیشگیری از اون می پردازه.

: از تب کریمه کنگو چه میدونید؟

چند هفته ایه که خبرهای مربوط به گسترش مریضی تب کریمه کنگو در فلات مرکزی ایران به گوش می رسه و باعث ایجاد نگرانیایی در بین مردم شده، مخصوصاً بعد از پخش شدن فیلم عجیب مربوط به خاکسپاری جوون اصفهانی که در شبکه های اجتماعی دست به دست می شه.  البته این نگرانیا دلیل خیلی خوبی هم داره چون که بنا به گفته سازمان بهداشت جهانی وابسته با سازمان ملل آمار مرگ و میر این مریضی تا ۴۰٪ است و هیچ گونه واکسنی هم واسه جلوگیری از دچار شدن به اون درست نشده! در ادامه تلاش می کنیم شما خوانندگان بنیتا رو بیشتر با این مریضی و راه های درمان و پیشگیری از اون آشنا کنیم. اما قبل از اون یه گزارش کوتاه از اتفاقاتی که در چند روز گذشته در مورد گسترش این مریضی در کشور اتفاق افتاده:

 

همه چیز در اصفهان و با مرگ یه جوون شروع شد. این جوون از اهالی شهر دیزیچه حدود ۱۰ روز قبل در اثر ذبح یه گوسفند و نیش کنه از این دام به ویروس تب کریمه کنگو گرفتار شده بود. رئیس اداره بیماریای قابل انتقال از حیوان به آدم وزارت بهداشت، حسین عرفانی در گفتگو با ایسنا اشاره میکنه از اول امسال تا الان ۲۸ نفر به این مریضی گرفتار شدن. اون اضافه می کنه: الان هیچ موردی از طغیان و اپیدمی این مریضی اتفاق نیفتاده. 

تب کریمه کنگو

تب کریمه کنگو (CCHF) یه مریضی خطرناک و ویروسی خطرناکه که عموماً خود رو در آسیا، خاورمیانه و آفریقا نشون میده. دلیل این وجود کنه ای با نام علمی (Hyalomma) است که در مناطق گفته شده زندگی می کنه. این کنه از خون حیوانات کوچیک (مرغ و پرندگان خونگی) و بزرگ (گاو و گوسفند) تغذیه می کنه و آدم با مصرف گوشت این حیوانات خیلی راحت به این مریضی گرفتار می شه.

در واقع خود کنه که منتقل کننده ویروسه دچار مشکلی نمی شه اما به محض اینکه از خون حیوان یا حتی آدم تغذیه می کنه این ویروس هم به بدن میزبان منتقل می شه البته طول عمر ویروس در خون دام یه هفته بیشتر نیس. آدما در تماس با خون و بافتای آلوده هم به این ویروس گرفتار می شن.

هرگونه تلاش واسه له کردن این کنه هم می تونه باعث آلودگی آدم شه. آدمایی که در بیمارستانا کار می کنن خطر بالایی واسه دچار شدن دارن که همینجا باید از جربزه این زنان و مردان سپاس گزار بود. تموم ترشحاتی که از بدن مریض یا حیوان خارج می شه پتانسیل بالایی واسه گرفتار کردن شما رو دارن. 

 

نشونه های دچار شدن به مریضی تب کریمه کنگو

علائم مریضی تب کریمه کنگو در خود احشام نشونه های مریضی گذرا و موقتی هستن نشونه هایی مثل: بالا رفتن دمای بدن. دوره پنهون شدگی مریضی بیشترین حد ۱۳ روزه اما وقتی نشونه ها بروز کردن شامل موارد زیر هستن:

تب بالا

استفراغ

اسهال

درد گلو

در بعضی موارد خونریزی، نبود تمرکز، درد چشم ها و حساسیت به نور هم گزارش شده. البته با یه سری آزمایشات پزشکی هم میشه مریضی رو تشخیص داد.

 

درمان تب کریمه کنگو

واسه درمان موثر این مریضی باید در مراحل اولیه تشخیص داده شه. توجه خاصی باید به ایجاد تعادل جهت دریافت مایعات و الکترولیت انجام بشه. واسه درمان عفونت هم پزشکان باید وارد عمل شن. تحقیقات نشون داده که به کار گیری داروی ریباویرین موثره. عموماً مرگ و میر این مریضی در هفته دوم اتفاق می افته و در مریضایی که درمان پیدا می کنن از روز نهم به بعد نشونه های بهبود مشاهده می شه.

 

روشای پیشگیری از دچار شدن به تب کریمه کنگو

روشای پیشگیری از تب کنگو خیلی آسون نیستن چون که حیوان مریض نشونه های مریضی رو به روشنی رو نمی کنه.

پس پیشنهاد می شه که دامداران، حیوانات رو به صورت مرتب چک کنن. در این محلا به کار گیری آفت کش ها واسه نابود کردن کنها پیشنهاد می شه. 

واسه اشخاصی که در دور و بر مریض یا دام قرار دارن پیشنهاد می شه که از لباس و دستکشای محافظ با رنگ روشن استفاده شه. دلیل به کار گیری رنگ روشن به خاطر اینه که وقتی کنه با لباس تماس پیدا می کنه خیلی راحت اونو تشخیص داد. اسپری کردن آفت کش به لباس هم به کمک فرد میاد. پیشنهاد به پوشیدن لباسای آستین بلند فقط محدود به دامداری و بیمارستانا نیس بلکه بهتره تا مطمئن شدن از برطرف شدن نگرانیای مربوط به این مریضی از پوشش مناسبی استفاده کنین. (بله می دونم هوا گرمه اما چاره دیگری هم داریم؟!) اینو هم به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین اگه کنه ای رو روی لباسای خود تشخیص دادین با احتیاط اونو از روی لباس دور کنین.

 

وقتی گوشت رو می پزید ویروس از بین میره

حتی اگه گوشت، آلوده به ویروسه ولی گوشت رو خوب پخته باشین ویروس امکان زنده بودن در دمای بالا رو نداره. اینو هم به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین وزارت بهداشت پیشنهاد اکید می کنه که گوشت رو از مراکز مجاز و همراه با مهر سازمان دامپزشکی بخرین.

روشای پیشگیری از تب کریمه کنگو رو از زبون کارشناس بنیدانا بخونین.

.

منبع :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *