از بین رفتن لطافت لب ها | بیماری

از بین رفتن لطافت لب ها | بیماری

با این راهکارها می تونین از خشک شدن لبهایتان پیشگیری کنین و نذارین حالت زبر و خشن به خود بگیرن.

لب هاتون رو مانند یه تیکه اسفنج در نظر بگیرین. وقتی روی اسفنج آب بریزین، باد می کنه و بالا میاد، اما وقتی خشک و بدون آبه، جمع می شه و ظاهر نافرمی به خود میگیره. به همین ترتیب اگه لب هاتون رو مرطوب کنین، شکل مناسب تری می شه، اما لبای خشک، ظاهری جمع شده پیدا می کنه.

پوست لب با تموم قسمتای بدن فرق داره. نازکی پوست لبا باعث می شه رگای خونی زیر اون خوب مشخص باشه و در نتیجه لبا قرمز به نظر میان. در این قسمت غدد چربی که به عنوان مانعی واسه خشک شدن عمل می کنه وجود نداره و به خاطر همین، لبا بیشتر در برابر خشک شدن قرار دارن. اگه به لبا رسیدگی نشه، اون قدر خشک و پوسته پوسته می شه که حتی رژ لب هم نمی تونه بر اونا اثر کنه، اما نگران نباشین، در این نوشته نکاتی رو به شما آموزش بدیم که باعث می شه لبایی قشنگتر و قلوه ای پیدا کنین!

آب فراوون بخورین: نوشیدن حدود هشت لیوان آب در روز کمک می کنه رطوبت کافی به پوست، مو و لب هاتون برسه.

تماس زبون با لب ممنوع: لیس زدن باعث آسیب رسانی به پوسته محافظ لبا می شه. اگه عادت دارین لبا رو لیس بزنین، مقداری از پماد، رژ، برق لب یا هر نوع مرطوب کننده به لب تون بزنین تا از تاثیر زبون شما کم کنه.

مواد مناسب رو به لب هاتون بزنین: رژ، برق لب، پماد و مرطوب کننده، همه باید از شکلای جور واجور شناخته شده و تائید شده به وسیله دکتر و داروخونه باشه. ویتامین E و هم اینکه وازلین می تونه به لطافت لبا کمک کنه.

مراقب خشکی هوا باشین: اگه در منطقه ای گرم و مرطوب هستین، خیلی جای نگرانی نیس، اما هوای خشک مخصوصا در سرما می تونه آسیبایی جدی واسه پوست شما وارد کنه. اگه منطقه سکونت شما خشکه، حتما از مرطوب کننده مناسب لب استفاده کنین.

مراقبت کنین: پوست بدن ما دارای رنگدونه ای به نام ملانینه که از اون در مقابل ضررهای نور خورشید مراقبت می کنه، اما لبا بدون ملانین ان و به مراقبت بیشتری نیاز دارن. شما باید روزانه از مرطوب کننده لبای دارای SPF استفاده کنین یا برق لبی بزنین که دارای SPF باشه.

رژ لب مات نزنین: شاید قشنگتر به نظر برسه، اما لب رو خشک می کنه. به کار گیری اونا در درازمدت به لباتون آسیب می رسونه. اونا رو بعضی وقتا استفاده کنین یا اول لایه ای مرطوب کننده بزنین و پس از اون رژ بزنین.

لبای پوسته پوسته شده: این حالت ممکنه نتیجه آلرژی شما نسبت به خمیر دندون، مرطوب کننده، رژ یا برق لب باشه. به دکتر پوست مراجعه کنین و اجازه ندین این وضع ادامه داشته باشه. شاید دکتر یه جور مرطوب کننده رو تجویز می کنه.

چین و چروک های دور و بر لبا: ممکنه به دلیل خندیدن، سیگار کشیدن یا بالا رفتن سن باشه. در این نقاط مرطوب کننده های ضدچروک بزنین تا چین و چروکا کمتر شه و روند تشکیل اونا به کمترین حد ممکن برسه.

منبع: جام جم

منبع : hidoctor.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *