: سرویس سلامت آکا ایران به نقل از دکتر سلام:

: از بین رفتن حس بویایی و چشایی کم کم

بویایی و چشایی؛ فکر می کنین کدوم یکی از این حواس تا آخر عمر واسه ما باقی می مانند؟ به نظر شما در دوران قدیمی سالی کدوم حس هم اونقدر قدرت خود رو حفظ می کنه؟

کمتر اتفاق میفته که افراد در مورد حواس پنج گانه خودشون فکر کنن، اینکه هم اونقدر قدرت خود رو دارن؟ هم اونقدر میشه به اونا تکیه کرد؟ این موضوع در حالیه که این حواس پنج گانه هم زمان با افزایش سن ما قدرت خود رو از دست میدن. این وسط نکته خیلی مهم اون هستش که حس چشایی تقریباًتا آخر عمر با افراد باقی می مونه. به خاطر همین قدیمی سالان هم قدرت تشخیص غذای شور از شیرین رو دارن.

در نقطه مقابل، بویایی حسیه که کم کم و هر چی سن بالاتر میره ضعیف و ضعیف تر می شه. طبق یافته های به دست اومده از آخرین تحقیقات انجام شده، بیشتر افراد در شناسایی طعم غذاها نسبت به تشخیص بوی اونا کارکرد بهتری دارن. نکته قابل توجه اینه که توانایی بویایی افراد با افزایش سن کاهش چشم گیری پیدا می کنه؛ البته کم شدن توان تشخیص بوهای جور واجور فقط به خوراکی و غذا محدود نمی شه و وقتی شکل خطرناکی به خود میگیره که میانسالان و قدیمی سالان متوجه بوی گاز یا حتی آتیش نمی شن.

با اینکه، دلیل اصلی اینجور پدیده ای تا کنون مشخص نشده ولی مطمئنا دلایل زیاد فیزیکی و ذهنی داره. مجموعه عواملی که قدرت فهم بو و بوهای جور واجور دنیا رو از ما میگیره و آسیب پذیریامون در برابر خیلی از خطرات رو زیاد می کنه.

منبع healthfinder

شفقنا زندگی

منبع :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *