فروش استقراضی چیه و چیجوری از اون استفاده می شه؟ "

 

گه با بازار سهام و اوراق بهادار سروکار دارین، شاید میدونید که روند بازار سهام به گونه ایه که معمولا یک سرمایه گذار، سهام (یا اوراق بهادار یا هر نوع دارایی پولی دیگری) رو خریداری می کنه و هنگامی که با گذشت زمان قیمت اون زیاد شد، اونو می فروشه و از این راه سود به دست میاره. اما بعضی وقتا میشه هنگام اُفت شاخصای بازار، از سقوط ارزش یک سهام به سود رسید. ابزاری که به این منظور به کار میره، فروش استقراضی (Short selling) نام داره.

فروش استقراضی معامله خیلی پرمخاطره ایه چراکه خلاف جهت بازار حرکت می کنه و به زمان بندی دقیق نیاز داره. واسه استفاده از این وسیله اول باید با تقریب بالایی سقوط ارزش سهام در آینده رو حدس بزنین. یعنی باید تقریبا مطمئن باشین قیمت سهامی که الان قصد فروش استقراضی اونو دارین، در آینده اُفت می کنن. از اونجا که قیمت سهام معمولا رو به بالا تمایل داره و در طول زمان زیاد می شه، فروش استقراضی به زمان بندی دقیق بازار نیاز داره و واسه همین استفاده از اون کمی سخت به نظر می رسه.

واسه روشن شدن موضوع فرض کنین با بررسی کارکرد یک شرکت به این نتیجه رسیده اید که فروش اجناس یا خدمات این شرکت با مشکل روبه رو شده و پس درآمد اونو به کاهشه. فرض کنین قصد دارین ۱۰۰ سهم از این شرکت رو به شکل استقراضی بفروشین. کارگزارتان، ۱۰۰ سهم رو از صاحب اون قرض خواهد گرفت (یا از سهمایی که خود در اختیار داره به شما قرض می ده) و با دریافت کارمزد خود، سهام رو به شما تحویل می ده. کارگزار به صاحب سهام اطمینان می ده که در آینده سهام اونو پس میده. حال شما باید بی معطلی سهام قرض گرفته شده رو به قیمت فعلی بازار به فروش برسونین. اگه حدس تون درست باشه و در آینده قیمت سهام سقوط کنه، شما با خرید دوباره ی اون سهام (هنگامی که قیمت اون کم شد) موضع کوتاه مدت (short position) خود رو پوشش میدید و سهام قرضی رو به کارگزار خود تحویل میدید. کارگزار شمام سهام رو به صاحب اصلی اون باز می گرداند. مابه التفاوت قیمت فروش سهام و خرید دوباره اون با کسر هزینه ای که به کارگزار واسه کارمزد پرداخته اید، سودی هستش که از فروش استقراضی به دست آورده اید.

اگه پیش بینیاتون نادرست از آب در بیاد و قیمت سهام به جای اونکه اُفت کنه به طور صعودی زیاد شه، ضرر می کنین و این زیان می تونه نامحدود باشه؛ چراکه سهام شرکت موردِنظر شما ممکنه پیوسته بالا و بالاتر برود. اما شما مجبورید که سهام فروخته شده رو جانشین کنین. در این حالت تا زمانی که موضع کوتاه مدت خود رو پوشش ندین به طور نامحدود ضرر می کنین.

فروش استقراضی کار عاقلانه ایه؟

به دلیل خطر بالا و زیانی که ممکنه به دلیل پیش بینی نادرست متوجه سرمایه گذار شه، استفاده از فروش استقراضی شاید کمی سخت به نظر برسه. با این حال در صورت پیش بینی درست، فروش استقراضی ممکنه عاقلانه باشه.

مطلب مشابه :  فروش ملک مشاع چیجوری امکان پذیره 

 • در فروش استقراضی سرمایه گذارانی که در تشخیص و شناسایی شرکتای با کارکرد بد و قیمت بالا (قیمتی بالاتر از ارزش واقعی سهام) نسبت به شرکتای با کارکرد خوب و قیمت پایین (قیمتی پایین تر از ارزش واقعی سهام) مهارت بیشتری دارن، موفق هستن. (توجه داشته باشین که درزمان زمان قیمت سهم به طرف قیمت واقعی اون میل می کنن.) این مهارت در تعداد کمتری از بررسی گران هست و واسه همین معمولا کارگزاران و بررسی گران بر سهامی که باید بخرن تمرکز می کنن نه بر سهامی که باید بفروشن. پس خبره های خوب (در مورد خرید سهامای سودآور) بیشتر از خبره های بد از طرف این افراد مورد توجه قرار میگیره.
 • خیلی از مؤسسات، فروش استقراضی انجام نمی دن، پس فرصتای استفاده نشده از فروش استقراضی در اختیار شما هستش که می تونین از اونا بهره مند شید.
 • سبد سهامی (پورتفولیو) که هم شامل موضع کوتاه مدته و هم موضع بلندمدت رو شامل میشه، کلا نسبت به سبد سهامی که فقط موضع بلندمدت داره از نوسان کمتری برخورداره. با این حال فروش استقراضی اون طور که به نظر می رسه آسون نیس و سودآوری اطمینان بخشی هم نداره. از طرف دیگه خطر فروش استقراضی خیلی بالاست. زیان نامحدود از خطرای شناخته شده ی فروش استقراضیه (مثلا اگه قیمت سهام به طور منظم زیاد شه، به طور نامحدود ضرر می کنین). یکی دیگر از خطرای فروش استقراضی، فشار یهویی (short squeeze) است که باعث آسیب پذیری این فروشندگان می شه. فشار یهویی به این صورته که موقع زیاد شدن قیمت سهام، سرمایه گذاران نسبت به خریداری اون اقدام می کنن. از طرف دیگه فروشندگان استقراضی هم واسه پوشش زیانای خود سهام رو می خرن و این باعث افزایش خواسته می شه. به مجرد افزایش خواسته، قیمت سهام مزبور به سرعت رشد می کنه. این موضوع به ویژه واسه شرکتای کوچیک که نقدینگی کمی دارن خیلی پرخطره. حتی اگه قیمت سهام بیشتر از حد بالا باشه، بازم ممکنه به روند افزایشی خود ادامه بده و بیشتر از چیزی که هست زیاد شه و شما ناگزیر هستین واسه پوشش موضع خود اونو بخرین. بهتره واسه میزان ضرر و زیان خود محدود کردن قائل شید.

 • در فروش استقراضی فروشنده خلاف جهت روند بازار حرکت می کنه. به طور عادی، روند بازار در درازمدت به شکل صعودی پیش میره. هنگامی که سهامی رو خریداری می کنین که از پایین بودن ارزش اون مطمئن هستین، باید از اینکه منتظر بمونین تا سودآوری اون سهام روی غلتک بیفته احساس رضایت کنین (درصورتی که افقای سرمایه گذاری شما به اندازه کافی طولانی باشن). اما در فروش استقراضی در آخر باید سهام رو به هر قیمتی که در بازار عرضه می شه بخرین تا اونو به صاحبش برگردونین. درصورتی که بیشتر صبر کنین، ممکنه بازار در راه رو به بالای خود به حرکت ادامه بده. قوانین SEC (کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا) به سرمایه گذاران اجازه می ده تا از فروش استقراضی فقط در مورد سهامی استفاده کنن که قیمت اون یا به شکل صعودی در حال افزایشه یا تقریبا ثابته و به شکل خیلی جزئی (به طرف بالا) تغییر می کنه. یعنی نمی تونین سهامی رو که الان قیمت اون در حال کاهشه، به شکل استقراضی بفروشین. این قانون واسه جلوگیری از کار سوداگرانی تهیه شده که از راه فروش استقراضی سنگین در زمان کاهش قیمت سهام و بعد خرید دوباره اونا، به سودهای کلان دست پیدا می کنن و باعث به هم ریختگی نظم بازار می شن.
 • پولی که از فروش استقراضی به دست میاد، به عنوان وثیقه پیش صاحبِ اصلیِ سهامِ قرض گرفته شده قرار داره و در دسترس فروشنده سهام نمیشه. پس فروشنده از این پول بهره ای کسب نمی کنه (گرچه بعضی از مؤسسات و سازمانای بزرگ، بهره پول رو به شکل تخفیف به فروشنده پرداخت می کنن).
 • فروشنده باید هرگونه سود به دست اومده رو پرداخت کنه و علاوه بر اون باید مالیات بر سود سرمایه کوتاه مدت رو هم (صرف نظر از اینکه چه مدت در موضع کوتاه مدت بوده) بده.
مطلب مشابه :  فرانشیز چیه؟

کلا فروش استقراضی روش قابل اطمینانی به حساب نمی ره و پس نمیشه استفاده از اونو به همه پیشنهاد کرد. اما اگه تصمیم گرفتین که به عنوان یک روش کلی اونو به کار ببندید، باید هوشمندانه عمل کنین و با تنظیم دقیق قیمت و زمان بندی بازار، خطر فروش تون رو کاهش بدین. واسه ضرر و زیان خود محدودیتی در نظر بگیرین و به موقع موضع تون رو پوشش بدین (محدوده زیان معمولا ۲۰ درصد از کل مبلغ سرمایه گذاریه). معمولا فروشندگان وسوسه می شن کمی بیشتر صبر کنن بلکه قیمت سهام بیشتر افت کنه؛ در برابر این وسوسه مقاومت کنین. به این فکر کنین که ممکنه قیمت سهامی که به فروش رسوندین همیشه زیاد شه. فروش استقراضی موفق بیشتر از هر چیز به زمان بندی دقیق بستگی داره و همین امر باعث شده این کار بیشتر به بررسی فنی مثل باشه تا بررسی بنیادی.

بعضی افراد واسه فروش استقراضی این نوع شرکتا رو هدف قرار میدن:

 • شرکتای کوچیکی که به وسیله سرمایه گذاران به سرعت سرمایه شون زیاد شده، به ویژه شرکتایی که ارزش اونا به سختی تعیین می شه؛
 • شرکتایی که نسبت قیمت به سود هر سهم (P/E) اونا بالاتر از اینه که بتونه با سرعت رشد اونا توجیه شه؛
 • شرکتایی که اجناس بی کیفیت دارن یا خدماتی ارائه می کنن که کاربرد زیادی نداره؛
 • شرکتایی که در حال ورود به رقابتای جدید هستن و شرکتایی که امور پولی ضعیفی دارن (ترازنامه ی بد، جریان نقدینگی منفی و نظایر اون)؛
 • شرکتایی که فقط بر یک محصول خاص متمرکز هستن.

برگرفته از: investorguide.com

دیدگاهتان را بنویسید