فارکس چیه و سرمایه گذاری در اون چه خطر هایی داره؟ "

شاید کلمه «فارکس» کم به گوش تون نخوردهه و شاید هر بار از خودتون پرسیده اید: «فارکس چیه». فارکس برابر انگلیسی کوتاه شده ی «مبادلات خارجی» (Foreign Exchange) است اما منظور از مبادلات خارجی مبادله «ارز خارجی» است. فارکس تبدیل ارز یک کشور به ارز کشوری دیگر به دلایل جورواجور مثل گردشگری یا تجارته. در تجارت جهانی بعضی وقتا لازمه مبادله با کشورها با ارز همون کشورها انجام شه. پس از توافق «برتون وودز» (Bretton Woods) در سال ۱۹۷۱ که نظام ارز شناور آزاد شد، ارزش ارز کشورهای مختلف تغییر کرد. پس نیاز به خدمات مبادله ارز خارجی به وجود اومد. مبادلات فارکس از راه بانکای تجاری و سرمایه گذاری و اینترنت انجام می شه. واسه اینکه بیشتر با فارکس آشنا شید، این مطلب رو از دست ندین.

 

فارکس ابزاری واسه مقابله با خطر

نوسانات پول عادی کشورها واسه شرکتایی که در کشورهای مختلف فعالیت می کنن همیشه با خطر همراهه. فارکس با امکان تنظیم قرارداد مبادله در نرخی خاص و از پیش تعیین شده، این خطر رو کم می کنه. واسه این نوع مبادله، معامله گر می تونه ارز رو در بازار تحویل آینده یا بازار معاوضه ی پایاپای، هنگامی که به میزان مورد نظر رسید مبادله کنه. پس معامله گر از میزان خرید یا فروش ارز آگاهه و می تونه خطر شرکت رو کاهش بده. بازار خرید و فروش سَلف بسته به حجم معامله و میزان پول حقیقی که در جریانه، تا حدودی به کاهش خطر کمک می کنه. در این بازار مبادلات طبق ی یک ارز مشخص (مرکزی) انجام می شه و در مقایسه با بازار تحویل آینده نااطمینانی کمتری داره، متمرکزه و در نظام بانکی داخلی تموم کشورها امکان پذیره.

فارکس ابزاری واسه سفته بازی

به دلیل نوسان ارزش ارزهای مختلف به دلیل عوامل عرضه و خواسته مثل میزان بهره، جریان معاملات، گردشگری، قدرت اقتصادی، خطرای جغرافی -سیاسی و غیره، همیشه فرصت خرید و فروش طبق ی امید و گمانه زنی درباره افزایش یا کاهش ارزش ارزای خاص هست.

فارکس به عنوان یک طبقه ی دارایی

این نوع دارایی دو ویژگی کلی داره:

  • سود بردن از فرق میزان بهره دو ارز خاص؛
  • سود بردن از تغییر ارزش ارز.

معامله ارز

پیش از ظهور اینترنت معاملات ارز خیلی محدود بود و افراد تنها از راه بانکای عامل امکان خرید و فروش ارز رو داشتن. اما کم کم بانکا واسه منفعت بیشتر، خود و بعضی مشتریان خاص شون رو در اولویت قرار دادن؛ مؤسسات پولی، شرکتای چندملیتی و صندوقای سرمایه گذاری هم راه مشابهی رو انجام.

با پیشرفت و نفوذ اینترنت، بازاری از معامله گران خرد که خود امکان معامله از راه بانک یا کارگزاران و واسطها رو پیدا کرده بودن، شکل گرفت.

مخاطرات فارکس چیه

درباره مخاطرات مبادلات فارکس ابهام زیادی هست. مسئله ای که نگرانی خیلی درباره اون هست، نبود نظارت کافی بر مبادلات بین بانکیه. البته همه برداشتا در این باره درست نیس. واسه شناخت بهتر این خطر باید فرقای بازار متمرکز و بازار غیرمتمرکز رو بررسی کرد و بعد درباره اینکه نظارت و دخالت اقدام مناسبیه یا نه، تصمیم گرفت.

مطلب مشابه :  فرانشیز چیه؟

بانکایی که در سراسر دنیا به تبادل ارز می پردازند، خود با خطرای داخلی و خطرای مربوط به اعتبارات روبرو هستن؛ پس واسه محافظت خود در برابر این مخاطرات قوانین محکم، نظارت داخلی و حسابرسیای دقیقی رو ترتیب میدن. تنظیم قوانین موثر و نظارت واسه حمایت از بانکای دو طرف معامله ضروریه.

بازار از بانکایی تشکیل می شه که هر یک پیشنهادهایی واسه ارزهای جورواجور ارائه می کنن؛ پس تغییر قیمت ارز، وابسته به عرضه و تقاضاست. به دلیل حجم بالای معاملات در بازار، تاثیرگذاری بر قیمتا به وسیله یک معامله گر دغلکار به تنهایی تقریبا غیرممکنه. حتی بانک مرکزی یک کشور هم نمیتونه بی همکاری با بانکای مرکزی دیگر کشورها به مدت طولانی بر بازار اثر بزاره.

با سعی واسه ایجاد شبکه ارتباطی الکترونیک و گرد هم اومدن فروشندگان و خریداران، قیمت گذاری روند شفاف تری به خود گرفت. این به سود معامله گران خرده؛ چون می تونن در قیمتای بهتری معامله کنن در حالی که با تکیه بر یک ارز مرکزی، امکان نقدشوندگی بیشتره. اما بانکا با اینجور مسئله ای روبرو نیستن و احتیاجی به مبادله دور ارز مرکزی ندارن. معامله مستقیم از راه بانکای فارکس مطمئن تر از معامله از راه بعضی کارگزاران فارکسه که نظارتی روی اونا نیس و احتمال خودداری از معامله با قیمت پیشنهادی مشتری یا حتی معامله به ضرر مشتری در اونا هست. به نظر می رسه واسه حمایت از معامله گران غیرحرفه ای که فارکس رو منبعی واسه کسب سود پر میدونن، نظارت چیزی ضروریه.

هر معامله گری که مصممه و نسبت به این زمینه اطلاعاتی داره، می تونه در هر کدوم از بانکا و کارگزاریای فارکس حساب باز کنه. اما مثل هر سرمایه گذاری پولی دیگری نباید احتیاط رو از یاد برد!

امتیازا و عیبای فارکس

بعضی از امتیازا و عیبای فارکس عبارتند از:

  1. بازار فارکس از نظر حجم معامله بزرگ ترین بازاره و توانایی نقدشوندگی بالایی داره. پس امکان ورود و خروج به اون با هر یک از ارزهای کلی ی دنیا در کسری از ثانیه هست.
  2. به دلیل نقدشوندگی بالا و سادگی معامله، بانکا و کارگزاریای فارکس معمولا با دادن اعتبار به مشتریان شون امکان مدیریت موقعیتا و فرصتای خیلی رو با سرمایه کم واسه اونا فراهم می کنن. البته معامله گران هیچوقت نباید بی تکیه بر علم و احتیاط کافی اقدام به معامله کنن.
  3. امتیاز دیگر فارکس، امکان فعالیت در تموم ساعات شبونه روزه که در استرالیا شروع و در نیویوک پایان پیدا میکنه. مراکز کلی ی بازار فارکس، سیدنی، هنگ کنگ، سنگاپور، توکیو، فرانکفورت، پاریس، لندن و نیویورک هستن.
  4. مبادله ارز فعالیتی در بخش ی اقتصاد کلانه. واسه شناخت و بهره بردن از عواملی که باعث تغییر ارزش ارز کشورها می شه، معامله گر باید به دنبال کسب اطلاعات درباره اقتصاد کشورهای مختلف و ارتباطات بین اونا باشه. ممکنه واسه بعضی بررسی اقتصاد کلان و پیش بینی بر مبنای اون آسون تر از فعالیت در بازار سهام طبق ی بررسی و بررسی شرکتی(های) خاص، مدیریت، کارکرد پولی، فرصتا و تهدیدای بازار و کسب علم در مورد ی صنعت مربوط به اون باشه.
مطلب مشابه :  فرضیه بازار کارا چه می گوید؟ 

دو راه واسه ورود به فارکس

افرادی که تجربه فعالیت در بازار سهام رو دارن واسه ورود موفق به بازار فارکس و افزایش تنوع سرمایه گذاری شون باید راه و روش خود رو تغییر دن.

معامله ارز به عنوان فرصتی واسه معامله گران فعال شناخته می شه. یعنی هر چه معامله گر فعال تر باشه، سود بیشتری کسب می کنن.

معامله ارز به شکلی گسترده با دریافت اعتبار انجام می شه پس معامله گر با استفاده از اعتباری که بانک یا کارگزاری در اختیاری اون می ذاره قادر به معامله با سرمایه ای کمه.

علاوه بر بهره بردن از تغییر ارزش ارز، معامله ارز ابزاریه واسه کاهش خطر معامله سهام و برعکس. مثلا اگه در کشوری انتظار افزایش ارزش بازار سهام میره و در مقابل احتمال کاهش ارزش پول اون کشور هست، با فروش ارز اون کشور و خرید سهام میشه خطر مبادله ارز رو مدیریت کرد.

روش دوم شناخت عوامل ریشه ای و کسب سود بلندمدت با استفاده از روند تغییرات یک ارز خاص، فرق میزان بهره و افزایش ارزش ارزه. مثلا اگه میزان بهره ین ژاپن ۰٫۰۵ درصد و میزان بهره دلار استرالیا ۴٫۷۵ درصد باشه، معامله گر امکان کسب سود حدود ۴ درصد داره. این روش معامله به «کری ترید» (carry trade) معروفه. البته واسه بهره بردن از فرق میزان بهره باید میزان دلار استرالیا و ین ژاپن بررسی و بعد درباره میزان بهره تصمیم گیری شه. مثلا اگه ارزش دلار استرالیا نسبت به ین ژاپن در حال تقویت شدنه، فروش ین و خرید دلار استرالیا هم از جهت امید به افزایش ارزش دلار و هم از جهت فرق میزان بهره به صرفه.

نکته ی پایانی

واسه معامله گرانی که سرمایه کمی دارن، معاملات روزانه در تعداد محدود روش خوبی واسه ورود به بازار فارکسه. کسائی که چشم انداز بلندمدت و سرمایه بیشتری دارن، راه حل «کری ترید» جانشین بهتریه.

در هر دو روش معامله گر باید زمانبندی درستی داشته باشه چون زمانبندی عنصر کلیدی مدیریت پورتفولیوه. مثل هر معامله و سرمایه گذاری دیگری معامله گر باید خوب ویژگیای شخصیتی اش رو بشناسه تا بتونه جلوی تصمیمای احساسی و غیرمنطقی اش رو بگیره. همیشه بر مبنای منطق و قضاوت درست اقدام کنین و به یاد داشته باشین:

شانس در خدمت ذهنای آمادهه!

– ضرب المثل فرانسوی

 

 

برگرفته از: investopedia

دیدگاهتان را بنویسید